הכור האיראני
צילום: אי-פי

הסוכנות לאנרגיה אטומית מאשרת: האיראנים חצו את רף העשרת האורניום

לפי דוח הארגון הבינלאומי, כמות האורניום המועשר בדרגה נמוכה עומד היום על 205 ק"ג, כשהרף המקסימלי שהותר בהסכם הגרעין הוא 202.8 ק"ג
איתמר מרגלית
01 ביולי 2019
17:07

דוח של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) שהגיע לידי רויטרס מאשר כי כמות האורניום המועשר ברמה נמוכה חצה את הרף שהותר לאיראנים במסגרת הסכם הגרעין בינה לבין המעצמות, כפי שדיווחה הבוקר (שני) סוכנות הידיעות האיראנית FARS. לפי אותו דוח, כמות האורניום המועשר בדרגה נמוכה עומד נכון להיום, ה-1 ביולי, על 205 ק"ג, בעוד הרף המקסימלי שהותר בהסכם הגרעין הוא 202.8 ק"ג.

שר החוץ האיראני, ג'וואד זריף, אמר היום כי הצעד הבא של טהרן יהיה להעשיר את האורניום מעבר ל-3.67 אחוזים. לפי דיווח סוכנות הידיעות האיראנית הבוקר, מצבור האורניום של איראן אף עבר את גבול ה-300 ק"ג. כבר בחודש שעבר הודיע נשיא איראן חסן רוחאני כי במסגרת הצעדים שתנקוט מדינתו, היא תחל בהעשרת אורניום לרמה גבוהה יותר של 20%, שאסורה על פי ההסכם. הסוכנות לאנרגיה אטומית קבעה כי העשרה מעל ל-20% משמעותה שהאורניום יכול לשמש כנשק ועל כן דורש פיקוח קפדני. במקרה ואיראן אכן תנקוט פעולה זו, מדובר בהפרה חמורה ביותר של ההסכם.

שר החוץ הבריטי ג'רמי האנט אמר כי הוא מודאג עמוקות מהכרזת איראן בנוגע לנסיגת מחויבויותיה מהסכם הגרעין. הוא ציין שבריטניה נשארת מחויבת לכך שההסכם ימשיך לעבוד וישתמש לשם כך בכל הכלים הדיפלומטיים כדי להפחית את המתיחויות באזור. האנט קורא לאיראן להימנע מצעדים נוספים שירחיקו אותה מהסכם הגרעין ולשוב למלא את פרטי ההסכם. 

סגן שר החוץ של רוסיה, ריאבקוב אמר לאחר ההודעה כי: "ההחלטה של איראן לחצות את הגבול המותר של העשרת האורניום מצערת, אך אין לעשות דרמטיזציה מהמצב".

לפני כשבוע התייחס נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ למתיחות עם איראן ואמר: "אני לא מאמין שאיראן מנסה לאתגר אותי על ידי הפלת המל"ט, אני מאמין שהיא רוצה לשבת למשא ומתן ולחתור לעסקה".