השר ישראל כ"ץ בביקור באיחוד האמירויות

לאחר ועידת בחריין: שר החוץ ישראל כ"ץ ביקר באבו דאבי

זאת במסגרת ועידת האו"ם לענייני סביבה. כ"ץ נפגש עם גורם בכיר באיחוד האמירויות, והשניים דנו באיום האיראני
גילי כהן
01 ביולי 2019
18:15

שר החוץ ישראל כ"ץ ביקר ביומיים האחרונים באבו דאבי במסגרת ועידת האומות המאוחדות לענייני סביבה. מדובר בנסיעה ראשונה של שר ישראלי בכיר למדינה ערבית מיד לאחר ועידת בחריין. במסגרת הביקור נפגש כ"ץ עם גורם בכיר באיחוד האמירויות. השניים דנו ביחסים בין שתי המדינות ובפעילות המשותפת לקידום הקשרים הכלכליים בתחומים שונים, בהם: טכנולוגיה מתקדמת, אנרגיה, חקלאות ומים.

במסגרת השיחה הציג השר כ"ץ את יוזמת "המסילות לשלום אזורי". מטרת היוזמה -  חיבור כלכלי ואסטרטגי של סעודיה ומדינות המפרץ, דרך ירדן, לרשת הרכבות הישראלית ולנמל חיפה. בתום הפגישה בניהם, אמר השר כ"ץ: "אני נרגש לעמוד כאן באבו דאבי ולייצג את האינטרסים של מדינת ישראל מול מדינות המפרץ הערביות. זוהי עליית מדרגה משמעותית בקשר בין ישראל לבין מדינות האזור. אמשיך לפעול ביחד עם ראש הממשלה נתניהו כדי לקדם את מדיניות הנורמליזציה מתוך עוצמה שאנחנו מובילים, המבוססת על יכולותיה של ישראל, הן בתחומי הביטחון והמודיעין והן בתחומים האזרחיים השונים".


נושא נוסף שעלה בפגישה היה היבטים האזוריים במזרח התיכון, בהם: הצורך להתמודד מול איומי הגרעין האיראני, פיתוח הטילים והתמיכה בטרור האזורי. מוקדם יותר היום, אישר שר החוץ האיראני, מוחמד זריף, כי ארצו עברה את רף ה-300 קילוגרם של אורניום מועשר שנאגר אצלה, ומהווה הפרה של הסכם הגרעין בינה לבין המעצמות. זריף אף איים כי הצעד הבא של טהרן יהיה להעשיר את האורניום מעבר ל-3.67%. פגישה נוספת שקיים השר במסגרת הביקור הייתה עם מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטיירש, והעלה בפניו את נושא השבויים והנעדרים הישראליים.

שר החוץ ישראל כ

כ"ץ בפגישתו גוטיירש, השבוע

היועץ לביטחון לאומי מאיר בן שבת נפגש עם ג'ון רוד, תת שר ההגנה של ארה"ב ודן עימו בנושאים הקשורים לאזור, בהם המתיחות מול איראן. וראש המוסד יוסי כהן אמר בכנס הרצליה כי "המוסד מאתר כיום הזדמנות נדירה, אולי ראשונה בהיסטוריה של המזרח התיכון, להגיע להבנה אזורית ולהסכם שלום כולל". 

לדברי כהן, האינטרסים המשותפים, המאבק באיראן, היחסים הקרובים עם הבית הלבן והיחסים הקרובים עם הקרמלין מייצרים חלון הזדמנויות חד פעמי, והדגיש כי חידוש היחסים בא לאחר מאמץ חשאי ארוך של המוסד. כהן הוסיף כי "איראן מובילה תהליך מתנגש וסותר לתהליך של הידברות ושיתוף פעולה. היא מושכת בדיוק לכיוון הפוך. במשך 40 שנה היא מערערת את המזרח התיכון". לדבריו, הוא מתקשה להבין את מקור הסכסוך של טהרן עם ישראל.