אביגדור ליברמן בכינוס הרצליה 2.7.2019
מתוך דף הפייסבוק של אביגדור ליברמן

ליברמן: המכינות הקדם הצבאיות הדתיות הולכות לכיוון של מיליציות

יו"ר ישראל ביתנו תקף בכינוס הרצליה את הרבנים באותן מכינות והוסיף כי משרד החינוך הפך חרד"לי, במיוחד תחת הנהגתו של הרב רפי פרץ. הוא ציין כי מפלגתו תדרוש לנתק את הקשר בין המכינות למשרד החינוך. שר החינוך פרץ לליברמן: "עבר זמנך"
מיכאל שמש
02 ביולי 2019
09:50

יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, תוקף הבוקר (שלישי) בחריפות את המכינות הקדם הצבאיות הדתיות ואומר כי הן הולכות לכיוון של מיליציות דתיות פרטיות, כמו פלנגות. בדיון בכינוס הרצליה בהשתתפותו אמר ליברמן כי מפלגתו תדרוש בממשלה הבאה לנתק בין משרד החינוך, שהפך לדבריו חרד"לי לחלוטין תחת הרב רפי פרץ, לבין המכינות הקדם צבאיות.


ליברמן ציין כי הכפיפות של המכינות גם למשרד החינוך וגם למשרד הביטחון אינה יכולה להימשך. "מחנכים פה חיילים שהכפיפות שלהם היא לא למפקדם הישיר אלא לרב. זה לא יכול להימשך. המכינות חייבות להיות בציר שבין משרד הביטחון לצה"ל". לדבריו, מה שקורה עם הציונות הדתית זו היא טרגדיה יוונית. בין המפד"ל ההיסטורית ובין הבית היהודי או האיחוד הלאומי, בין זבולון המר לסמוטריץ' אין שום דבר משותף. זו פשוט השתלטות של קבוצה קטנה, חרד"לית, קנאית על ציונות דתית כולה. אני רוצה לראות את מפד"ל ההיסטורית ולא חרד"ל". 

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב לליברמן: "הציונות הדתית היא מלח הארץ ויש לה תרומה אדירה לצה״ל ולמדינת ישראל. על בוגרי המכינות הדתיות והציונות הדתית נמנים רועי קליין ז״ל, אוריאל ואלירז פרץ ז״ל, דרור וינברג ז״ל ולוחמים ומפקדים רבים שמסרו את חייהם למען ביטחון ישראל. מי שמשתלח בגיבורי ישראל רק כדי לקושש כמה קולות צריך להתבייש".

שר החינוך ויו״ר הבית היהודי, הרב רפי פרץ, אמר בתגובה לדברי ליברמן: ״לא היה מפעל חינוכי שתרם לצבא ולמדינה כמו המכינות הקדם צבאיות. כמי שהקים את אחת מספינות הדגל בעצמונה, וגידל אלפי נערים לתרומה והתנדבות עבור המדינה, אני אומר לליברמן: שחרר אותנו, עבר זמנך. אלו פרפורי הגסיסה של הקריירה שלך, בזמן שהחברה הישראלית זקוקה לאחדות וריפוי הקרעים אתה רק מלבה אש ומעמיק את הקיטוב.״