יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

הפתרון המסתמן למשבר המסים: ישראל תוותר לרשות הפלסטינית על 200 מיליון שקלים בחודש

לדברי בכירים ברשות, רמאללה עדיין ממתינה לאישור סופי מישראל בעניין; קטר החלה להעביר לפלסטינים 50 מיליון דולר
גל ברגר
02 ביולי 2019
10:29
עודכן ב 13:35

המתווה המסתמן לפתרון חלקי של משבר כספי המסים: ישראל שוקלת לוותר לרשות הפלסטינית על 200 מיליון שקלים בחודש – מס שהיא משלמת עבור הדלקים שהיא רוכשת מישראל. ההצעה נדונה בפגישת שרי האוצר של ישראל והרשות ביום רביעי שעבר בירושלים ולדברי מקור פלסטיני הצדדים הסכימו לכך עקרונית. ואולם לדברי בכירים ברשות, רמאללה עדיין ממתינה לאישור סופי מישראל בעניין זה בשבועות הקרובים.

אם יאושר המתווה, יואט בשליש קצב גידול הגירעון התקציבי של הרשות הנובע ממשבר כספי המסים ויקטן מ-600 מיליון שקלים בחודש ל-400 מיליון.

יש לציין כי המס שמשלמת הרשות לקבוצת בזן הישראלית עבור הדלקים שהיא רוכשת מישראל, מס הבלו (כ-200 מיליון שקל), נכלל במסגרת כספי המסים שאמורים לחזור לרשות. ואולם מזה חמישה חודשים הרשות מסרבת לקבלם בגלל הקיזוז הישראלי של משכורות המחבלים מהם. בחמשת החודשים האחרונים תפח בשל כך הגירעון התקציבי של הרשות בעוד 600 מיליון שקלים מדי חודש, ובסך הכל שלושה מיליארד שקלים עד כה.

בכירים ברשות הפלסטינית מסרו לכאן חדשות כי מדובר במתן אוויר לנשימה לרשות בחודשים הקרובים, אך רק במידה מסוימת. לדבריהם אין מדובר בפתרון משבר כספי המסים אלא בפיצוי חלקי על הבור התקציבי שנוצר בגינו, מה גם שעדיין יהיו חסרים לרשות 400 מיליון שקלים מדי חודש, שיישארו בישראל.

הבכירים ציינו כי הם ביקשו מנציגי ישראל בפגישה בשבוע שעבר בירושלים שהקבינט בישראל יורה על הקפאת יישום החוק המורה על קיזוז משכורות האסירים ומשפחות המחבלים מכספי המסים, אך נאמר להם שהדבר קשה מאוד ובפרט ערב בחירות. הם שבו והדגישו כי הרשות תמשיך לשלם את המשכורות לאסירים ולמשפחות, שכן מדובר בכסף פלסטיני כמו גם כספי המסים, והם מתנגדים עקרונית לקיזוז הישראלי.

בד בבד, לכאן חדשות נודע כי קטר החלה להעביר לאחרונה לרשות הפלסטינית קרוב ל-50 מיליון דולר סיוע. מדובר במחצית המענק שקטר התחייבה להעביר לרשות – 25 מיליון דולר מתוך 50 בסך הכל – וכן פעימה ראשונה מתוך עשר על סך 21 מיליון דולר שהרשות נטלה כהלוואה מבנק בקטר. קטר איפשרה לרשות לקבל הלוואה מהבנק הקטרי בסך 250 מיליון דולר שאותה תקבל בעשר פעימות במשך עשרה חודשים. את המחצית השנייה של המענק הקטרי – עוד 25 מיליון דולר – הרשות צפויה לקבל בחודש וחצי הקרובים.