אילוסטרציה

בתום אשפוז של 3 שבועות: עובד זר בסכנת חיים ועם חוב ענק לביטוח

ויקטור פונמורוב, שחי עם בת זוג ישראלית, עבר התקף לב ונזקק לדפיברילטור. חברת הביטוח הראל מסרבת לכסות את העלות וטוענת: הוא שיקר בנוגע למצבו הרפואי כשהצטרף אלינו
מורן שכניק
02 ביולי 2019
11:55
עודכן ב 13:46

לוויקטור פונומורב, בן 55 מלטביה, קרה מה שקורה לרבים: הוא התאהב באישה מישראל. עד שמעמדו כבן זוג של ישראלית יוסדר, ויקטור נחשב עובד זר: יש לו ויזת עבודה, הוא עובד בחברת שמירה, ויש לו ביטוח רפואי של חברת "הראל". אבל שלא כמו בפרסומת "אולי יש לך ביטוח אבל אין לך הראל", לוויקטור יש הראל - אבל אין ביטוח. 

פונומורב, שסיפורו פורסם הבוקר (שלישי) בתוכנית "סדר יום" עם קרן נויבך בכאן רשת ב, הגיע לישראל ומיד ביטח את עצמו. הוא מספר שלקחו אותו לחדר עם סוכן ביטוח מטעם הראל, ונתנו לו לחתום על טפסים. האיש, שלא דובר עברית, נאלץ כמובן לחתום על הטפסים בשפה שזרה לו.

האזינו לסיפור המלא מתוך "סדר יום" בכאן רשת ב

כעבור חודש, פונומורב עבר התקף לב באמצע הלילה. בנה של בת זוגו ביצע בו החייאה, הזמין אמבולנס והוא פונה לבית החולים לניאדו בנתניה. שם, הוא עבר צנתור, אושפז במשך שלושה שבועות ונאמר לו שהוא זקוק להשתלת דפיברילטור.

למרות זאת, ויקטור לא קיבל דפיברילטור מפני שחברת הביטוח לא אישרה את ההליך. הוא שוחרר מבית החולים, ונאמר לו שיחזור להשתלה כשחברת הביטוח תאשר - או שישלם מאות אלפי שקלים בעצמו. לאחר מכן, הוא גילה שחברת הביטוח הוציאה לו חשבונית על האשפוז בסך 56 אלף שקלים, והחריגה את מחלת הלב מן ההסכם עמה. בינתיים הוא מסתובב בלי דפיברילטור, ועלול למות בכל רגע.

הראל דחתה תביעה של ילדה על הרצף האוטיסטי

מחברת הראל נמסר: "מר פונומורב רכש בחודש מרץ 2019 פוליסת ביטוח עובדים זרים לשנה כחלופה לכיסוי סל הבריאות. שירות זה מחייב חיתום רפואי ומילוי הצהרת בריאות מפורטת. במסגרת זו מר פונומורב בחודש מרץ 2019 הצהיר כי מצבו הבריאותי תקין וללא בעיות רפואיות. יצוין כי הטפסים, לרבות הצהרת הבריאות, נחתמו בידי המבוטח בנוכחות נציג המעסיק ולאחר שהוסבר לו התוכן בשפה שמובנת לו. 

"ביום 24.3.19  אושפז מר פונומורב, בעקבות ארוע לבבי. בתום האישפוז הזה, התחוור כי המבוטח דיווח לצוות בית החולים כי היה בעל רקע רפואי של מחלות לב וכי עבר לפני כן, ניתוח מסתמים ואף הושתל קוצב בלבו. לפי סיכום רפואי זה, ברור כי המבוטח לא דיווח אמת בעת שהצטרף לביטוח הרפואי ואף שיקר כשהצהיר שמצבו הרפואי ללא שום בעיות רפואיות בעבר. בשל כך, ברור כי תביעתו נדחתה על הסף".

אפרים וולוב, שדיבר בשמו של ויקטור, סיפר בתוכנית: "שלומו כרגע מצוין, אבל בכל רגע לא יודעים מה יכול לקרות. באשר לחוב לחברת הביטוח, אמר וולוב: כרגע זה באוויר, עדיין אין התקדמות". וולוב אישר כי יש לו קוצב, אך רופאים אומרים כי הוא בריא לחלוטין, וממילא עברו הרפואי אינו קשור לבעיה הנוכחית.

עורכת הדין נירית פליישמן, המייצגת את האיש, אמרה בתוכנית: "מדובר באדם שלא יודע עברית. כשהוא עשה פוליסת ביטוח אמרו לו 'תחתום כאן וכאן' – וזהו. לא שאלו אותו שאלות לפני, החברה צריכה לוודא איתו פרטים. לשאול את השאלות הנכונות. זה לא נעשה. הוא חתם על הטפסים בתום לב".