החשב הכללי רוני חזקיהו ושר האוצר משה כחלון
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

החשב הכללי באוצר: "הגירעון ב-2018 נובע מירידה בהכנסות ולא מעלייה בהוצאות"

מהדוחות הכספיים של ישראל ל-2018 עולה כי הזינוק בהוצאות בשנה שעברה התרחש ברבע השלישי שלה, אך התאזן ברבע הרביעי, ״בעיקר הודות למדיניות של הגברת הריסון התקציבי״. כמו כן, בשלוש השנים האחרונות הוציאו משרדי הממשלה יותר מ-100% מתקציבם
עמית תומר
02 ביולי 2019
13:32

ראש אגף החשב הכללי במשרד האוצר, רוני חזקיהו, אמר היום (שלישי) כי ייתכן שהגירעונות הנמוכים בין 2017-2015 הטעו גורמים מסוימים לחשוב, כי סיומה של 2018 בגירעון שתוכנן, נובע מחריגה בהוצאות. "אבל עיון במספרים מלמד שבכל אחת מן השנים הקודמות, ההכנסות הגבוהות ולא ההוצאות הנמוכות, הן שהביאו לגירעון נמוך מן המתוכנן", אמר חזקיהו.

על פי החשב הכללי, שדבריו מתפרסמים עם הדוחות הכספיים של ישראל ל-2018, הזינוק בהוצאות בשנה שעברה התרחש ברבע השלישי שלה, אך התאזן ברבע הרביעי, ״בעיקר הודות למדיניות של הגברת הריסון התקציבי״. כמו כן, בשלוש השנים האחרונות הוציאו משרדי הממשלה יותר מ-100% מתקציבם.

חזקיהו גם הגיב בדבריו לבדיקת מבקר המדינה הנעשית בימים אלו, אם העמידה ביעד הגירעון בסוף 2018 התאפשרה באמצעות מה שמכונה "משחק במספרים". "כמו בעבר, כך גם עתה ההקפדה על הרישום הכספי הינה מערכי היסוד של אגף החשב הכללי במשרד האוצר", כתב חזקיהו.