מבצע מגן צפוני
צילום: דובר צה"ל

פרס ביטחון ישראל הוענק לפרויקט חשיפת מנהרות חיזבאללה בצפון

במקביל, הוענק הפרס לשלושה פרויקטים נוספים של מערכת הביטחון: מבצע הפריצה של המוסד לארכיון הגרעין האיראני, פרויקט מערכת הנשק "ברד קל" ולפרויקט טכנולוגי של השב"כ שסיכל עשרות פיגועים
משה שטיינמץ
02 ביולי 2019
18:58

פרס ביטחון ישראל לשנת 2018 הוענק היום (שלישי) לפרויקט חשיפת מנהרות חיזבאללה בצפון, למבצע הפריצה של המוסד לארכיון הגרעין האיראני, למערכת הנשק "ברד קל" ולפרויקט טכנולוגי של השב"כ. הנשיא ריבלין, ראש הממשלה נתניהו והרמטכ"ל אביב כוכבי העניקו את הפרס בבית הנשיא. לוועדת הפרס, בראשות פרופ' ותא"ל (במיל') שאול חורב, הוגשו השנה 16 הצעות ומתוכן נבחרו הפרויקטים הזוכים. 

על מבצע הפריצה של המוסד לארכיון הגרעין האיראני בפאתי טהרן נכתב בנימוקי הוועדה כי ההישג מומש תוך הפגנת חדשנות טכנולוגית, תעוזה ודבקות במטרה, סיפק תמונת מודיעין מלאה על תכנית הגרעין האיראנית ותרם תרומה אסטרטגית משמעותית לביטחון ישראל.

לשירות הביטחון הכללי הוענק הפרס על שרשרת פיתוחים טכנולוגים שבוצעו במסגרת מערכת טכנולוגית רחבה לסיכול טרור. באמצעות פיתוחים אלו, בשילוב היכולות המבצעיות של הארגון, סוכלו בשנתיים האחרונות עשרות כוונות פיגוע, נעצרו מאות מחבלים, ונמנעו מספר רב של פיגועים משמעותיים, ביניהם פיגועי התאבדות, מטעני נפץ ומכוניות תופת אשר יועדו להתממש במרכזי אוכלוסייה בתוך ישראל.

פרויקט שהוגש על ידי אגף הטכנולוגיה של שירות הביטחון הכללי. מדובר בפרויקט פיתוח וביצוע יכולות פורצות דרך בתחומי ה- Data Science, לצורך איתור פעילויות עוינות ולסיכול פגיעה חמורה בביטחון המדינה.

פרויקט "ברד קל", המשותף לחיל האוויר, חברת רפאל, אלביט מערכות ("תעש") ומנהל הרכש במשרד הביטחון (מנה"ר). ברד קל הינו חימוש אוויר קרקע אלקטרו-אופטי מתקדם, שיביא לחיל האוויר יכולות חדשות וקידמה טכנולוגית, המהווה קפיצת מדרגה מבחינת יכולותיו המבצעיות.

ראש השב"כ נדב ארגמן התייחס לפרס ואמר: "האמל"ח הסודי ושובר השיוויון של שב"כ הוא ההון האנושי המרכיב אותו. פרס ביטחון ישראל שהוענק לארגון הוא בראש ובראשונה שייך לכם. העובדות והעובדים שעומדים הערב על הבמה במשכן הנשיא, פיתחו כלים טכנולוגיים פורצי דרך אשר באמצעותם, יחד עם השילוב של יכולות מודיעיניות ומבצעיות מתקדמות, הצליח שב"כ לסכל פיגועי תופת קשים. ישראלים רבים חבים לכם את חייהם. המשיכו לפעול בנחישות, ביצירתיות, כמגן ולא יראה, למען ביטחון אזרחי ישראל".