יו"ר כחול לבן
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

גנץ בראיון בלעדי: "איפה היו לפני עשור השרים שקוראים לפעול למען יוצאי אתיופיה?"

יו"ר כחול לבן, בני גנץ, שובר שתיקה בריאיון בכאן רשת ב: מחאת יוצאי אתיופיה, ממשלת אחדות והבחירות
הבוקר הזה
03 ביולי 2019
09:21

יו"ר כחול לבן, הרמטכ"ל לשעבר בני גנץ, תוקף הבוקר (רביעי) את התנהלות הממשלה והעומד בראשה מול יוצאי אתיופיה. בריאיון בלעדי לאריה גולן בתוכנית "הבוקר הזה", בכאן רשת ב, אמר גנץ כי הוא חושב שמדינת ישראל והעומד בראשה צריכים לא רק לטפל במשבר כשהוא קורה, אלא לפעול ברציפות לקדם את סוגיית קליטה יהדות אתיופיה ואת קבלת האחר במדינת ישראל.

האזינו לריאיון עם יו"ר כחול לבן בכאן רשת ב:

לדברי גנץ, בממשלה מתעסקים במשבר רק כשהוא קורה: "כל מי שקם בתוך ממשלת ישראל וקורא לעשות דברים, צודקים ככל שרק יהיו, איפה הוא היה חודש לפני כן? שנה לפני כן? עשור לפני כן? הנוער הזה שעכשיו משתולל ברחובות בעשר שנים האחרונות כמה פעמים הוא ראה יוזמות חברתיות חינוכיות, שיח, קידום דברים? הוא לא ראה את זה.

גנץ הוסיף כי "הבעיה שלנו כחברה ישראלית היא לא רק האירוע הספציפי, חמור ככל שיהיה, לא רק התגובה כלפיו חמורה ככל שתהיה, אלא התשתית שעליה האירועים האלה קורים, של קליטה, של חינוך, של יחס, של העלמת הגזענות. הגזענות היא לא עניין של המדינה, המדינה היא לא גזענית אבל יש בה תופעות של גזענות וחייבים להילחם בהן".

נשב עם כל מי שיסכים לשבת אתנו בממשלת אחדות, לא רוצים להדיר אף אחד

בהיבט הפוליטי אמר יו"ר כחול לבן כי מפלגתו תשב עם כל מי שיסכים לשבת איתה בממשלת אחדות, לאחר שתנצח בבחירות. "ממשלת הסכמה, אנחנו לא רוצים להדיר אף אחד", אמר גנץ. "אנשי הליכוד הם אנשים יקרים, הם בנו את המדינה ביחד עם כולנו, הם לחמו הם עבדו הם פועלים בעיירות בערים בכל אחד מהמקומות. אנחנו ממש לא פוסלים אף אחד".

הוא ציין כי ראש הממשלה נתניהו נכשל ולא הצליח להרכיב ממשלה. "הוא עשה מניפולציה אתית בחוק הכנסת, הוא הקדים את התהליך הזה, היה אפשר לעשות עוד שלושה צעדים נוספים כדי ללכת ולהקים ממשלה, הוא הרי יודע שהייתי יכול להקים ממשלה, זאת הוא עשה על מנת לבצר את עצמו ולהגן על עצמו".

גנץ דחה את האמירה כי מפלגתו אינה אגרסיבית מספיק בהתנהלותה בקמפיין הבחירות: "סכין בין השניים, שיסוי, איך זה נגמר בקצה? ראית מה קרה אתמול בלילה? ראיתם מה קרה שלשלום? לשם זה בדיוק הולך. סוף סוף יש פה בן אדם שבכל התקיפות שלא תהיה שומר על דרך ארץ, שומר על ממלכתיות, עושה מקום ליריבו, מתנהג כמו שצריך ועכשיו חסר לו סכין בין השיניים? אני הולך לקחת את מדינת ישראל למקום שפוי נורמלי מכיל מקבל משוחח, נתמודד ביחד עם הדברים ולא למקום שנלחם אחד בשני", אמר גנץ. "דוגמא אישית זה לא רק איך עומד המ"כ בצבא, זה לא רק איך עומד המורה בבי"ס, אלא זה גם איך מתנהג איש ציבור באחריות ובממלכתיות, אני מתכוון להישאר כזה".