חסן רוחאני
צילום: אי-פי

רוחאני מאשר: איראן תפר את הסכם הגרעין ביום ראשון

הנשיא האיראני הודיע שארצו תחצה את רף ה-3.67 של אוראניום מועשר, ובכך תפר את ההסכם עם המעצמות. הוא קרא לארצות הברית ולאירופה לחזור לשולחן המשא ומתן. והבהיר: הפחתת המתיחות באזור בידה של וושינגטון
בן יניב
03 ביולי 2019
11:24

נשיא איראן חסן רוחאני מאשר היום (רביעי) שארצו מפרה את הסכם הגרעין וציין כי תעבור עד ליום ראשון את רף ה-3.67% של אוראניום מועשר. בריאיון לסוכנות הידיעות IRIB ציין רוחאני כי וושינגטון היא זו שהביאה להגברת המתיחות באזור באמצעות מדיניותה כלפי איראן. לדבריו, הפחתת המתיחות באזור בידה של וושינגטון ועליה לשוב להבטחות ולהסכמים הבינלאומיים.

"אם הצדדים החתומים על ההסכם לא ימלאו את מחויבותם, הצנטריפוגות יחזרו לרמת הפעילות שהייתה לפני החתימה על הסכם הגרעין", אמר נשיא איראן. הוא הוסיף: "עצתינו לארצות הברית ואירופה - חזרו לשולחן המשא ומתן". למרות הפרת ההסכם אמר רוחאני שארצו תשאר מחויבת להסכם הגרעין כל עוד שאר הצדדים ישארו מחויבים לעקרונותיו. 

אתמול התייחס נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ לחריגת איראן מההסכם, ושלח מסר מאיים לטהראן. בתשובה לשאלת עיתונאי בבית הלבן בנושא, אמר טראמפ: "הם יודעים מה הם עושים ובמה הם משחקים. לדעתי הם משחקים באש".

בתחילת השבוע אישרה הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) בדוח שהגיע לידי רויטרס מאשר שכמות האורניום המועשר ברמה נמוכה חצה את הרף שהותר לאיראנים במסגרת הסכם הגרעין בינה לבין המעצמות. לפי אותו דוח, כמות האורניום המועשר בדרגה נמוכה עומד נכון להיום, ה-1 ביולי, על 205 ק"ג, בעוד הרף המקסימלי שהותר בהסכם הגרעין הוא 202.8 ק"ג.