תיעוד האלימות של יוצאי אתיופיה
מתוך התיעוד

"ראיתי את המוות": תיעודים חדשים מהאלימות הקשה במחאת יוצאי אתיופיה

האלימות שליוותה את הפגנות המחאה של יוצאי אתיופיה ממשיכה להיחשף. בתיעוד נראים יוצאי אתיופיה כשהם כמעט ורוצחים צעיר. צילומים נוספים ממצלמות הגוף של השוטרים חושפים את ההתפרעויות
רום ליאור ודניאל אלעזר
04 ביולי 2019
23:01

האלימות שליוותה את ההפגנות של יוצאי אתיופיה ממשיכה להיחשף. בתיעודים שפורסמו לראשונה היום (חמישי) בחדשות הערב בכאן 11, ניתן לראות כיצד הותקף באלימות קשה זוג צעיר בידי צעירים יוצאי אתיופיה והיה בסכנה חיים ממשית. צילומים נוספים מתעדים את המתפרעים ממצלמות הגוף שהיו על השוטרים.

מ' ואשתו שנמצאת בהריון בסיכון בחודש השישי עשו את דרכם הביתה מתל אביב ליבנה. באמצע הדרך סמוך לרחובות היה מפגש אלים במיוחד עם המתפרעים. "ראיתי את המוות בעיניים - אגרופים לי ולאשתי. הרגשנו חסרי אונים", סיפר מ' שנפגע קשה. רק התערבותו של עובר אורח הצילה ככל הנראה את חייו של הצעיר: "רצה לפוצץ אותו. היה לו גם שוקר חשמלי. היו צרחות. אם לא הייתי בא לא יודע איך זה היה נגמר".

אשתו של מ' שחזרה: "התחלתי לצרוח ולבכות ובמקביל התחילו לי צירים. הם המשיכו ללא רחמים. הלינץ' המשיך בצורה יותר אגרסיבית גם אחרי שחצינו את הצומת. נסענו מעט ואז שמענו בום - בדיעבד גילינו שזרקו בקבוק תבערה לכיוון הרכב שפספס אותנו בקצת". 

במקביל, העמותה לזכויות השוטרים האשימה את חוקרי המחלקה לחקירות שוטרים כי הדליפו לכלי התקשורת שהקצין שירה למוות בסלומון טקה השבוע טעה וירה ירי לא מוצדק. בעמותה דורשים משר המשפטים אמיר אוחנה למצות את הדין עם המדליפים, ואומרים כי ההדלפות גרמו לכך שהציבור חרץ את דינו של הקצין. הוריו של סלומון טקה דרשו ממח"ש להעביר לידיהם את הצילומים ממצלמות האבטחה בזירת הירי ולמסור להם עדכונים שוטפים על החקירה.