מרחב הדיג בעזה
צילום: גטי

פרסום ראשון: הגדלת סל הייצוא והקלות לסוחרים - ישראל אישרה שורה של הקלות לעזה

האבטלה ברצועה ירדה לראשונה אחרי זמן רב אל מתחת ל-50%. בהקלות: הסרת פריטים מ"הרשימה השחורה" של הסחורות שנאסר להכניס, הרחבת הייצוא והגדלת כמות הסוחרים שמורשים להיכנס לישראל
גל ברגר
04 ביולי 2019
20:34

במסגרת המאמצים להגיע להסדרה עם חמאס ובניסיון למנוע את קריסתה הכלכלית של הרשות, ישראל מאשרת בחודשים האחרונים שורה של הקלות לרצועת עזה בהן: הסרת פריטים מ"הרשימה השחורה" של הסחורות שנאסר להכניס, הרחבת סל הייצוא והגדלת כמות הסוחרים שמורשים להיכנס לישראל. כך פורסם לראשונה הערב (חמישי) בחדשות הערב בכאן 11.


במקביל דווח כי האבטלה ברצועה, לראשונה מזה זמן רב, ירדה אל מתחת ל-50% ועומדת על 46.3%. אחת הסיבות לכך היא הוזלת עלויות החשמל למפעלים ולבתי עסק לצד כספים שגייסו באו"ם לטובת הרצועה, כסף ששימש להעסקת אלפי עזתים במשרות זמניות.

בין 18 הפריטים שהוסרו מ"הרשימה השחורה": כבלים מפלדה לסירות דיג גדולות שנאסרו בכניסה מחשש שישמשו לשינוע בתוך מנהרות, ודשנים לחקלאות עליהם הוטל בעבר וטו. בנוסף, הותר, בן היתר, ייצוא של דלתות ברזל, כלי בית מאלומיניום, מגבונים וצעצועים.

בעוד שבעבר סוחרים שביקשו להיכנס מעזה לישראל היו צריכים להיות בני 35 לפחות, כעת במסגרת ההקלות ניתן היתר כניסה לסוחרים כבר מגיל 25. מכסת הסוחרים המורשים בכניסה לארץ הוגדלה גם כן ועומדת עכשיו על חמשת אלפים.

במסגרת המגעים להסדרה ובעקבות שורת ההקלות, חמאס מעלה כעת דרישות רבות אך בפועל גם ההקלות שכבר ניתנו לא נוצלו במלואן: מתוך 5,000 סוחרים שמורשים להיכנס לישראל - נכנסים רק 3,300; מתוך מכסת ייצוא של 100 משאיות ביום – מייצאים רק 30; מתוך עשרים וחמישה אלף מטרים של כבלים מפלדה שהורשו בכניסה לרצועה – ביקשו רק חצי מהכמות ולמרות האישור שקיבלו לייצא פלסטיק – עדיין לא החלו ברצועה לייצא אותו.


דובר חמאס, עבד א-לטיפ אל-קאנוע, אמר ביום שבת האחרון כי הבנות הרגיעה עם ישראל חזרו אל מסלולן הטבעי הודות למאמצים שהשקיעו מצרים והאו"ם. לדבריו, ישראל החלה לעמוד באופן מעשי במה שהוסכם לאחר שנקטה בסחבת והתחמקה מיישום ההבנות במשך כמה שבועות. עוד הוסיף כי שיגור הבלונים לעבר עוטף עזה נפסק ולא בוצע אף שיגור בשעות האחרונות. דבריו פורסמו באתר החדשות הפלסטיני "דוניא אל-ווטן". עם זאת, שריפה אחת פרצה היום בעוטף כתוצאה משיגור בלוני תבערה.