שדה התעופה הית'רו בבריטניה
צילום: אי-פי

המועצה הישראלית לצרכנות: חברות תעופה גובות מס מצעירים שמגיע להם פטור

המועצה הגישה לבית המשפט בקשה לאישור תובענה יצוגית נגד חברות "טורקיש איירליינס", "אירופלוט", "לופטהנזה", "אוקריין איירליינס", "איסתא" ו"אופיר טורס" על כך שהן גובות מס מנוסעי טיסות היוצאות מבריטניה שמגיע להם פטור בשל גילם
אמוץ שפירא
05 ביולי 2019
05:52

בבריטניה ניתן כבר לפני כמה שנים פטור לצעירים ממס הנמל (Air Passenger Duty), העומד על סך כ-350 שקלים. אלא שהמועצה הישראלית לצרכנות טוענת כי למרות הפטור, חברות תעופה רבות ממשיכות לגבות אותו מנוסעים צעירים. אתמול (חמישי) הגישה המועצה לבית המשפט המחוזי בירושלים בקשה לאישור תובענה יצוגית נגד חמש חברות תעופה - "טורקיש איירליינס", "אירופלוט", "לופטהנזה", "אוקריין איירליינס" ו"איבריה" - ונגד חברות הנסיעות "איסתא" ו"אופיר טורס", על כך שהן גובות בשנים האחרונות את המס מנוסעים צעירים שכרטיס הטיסה שלהם כולל מקטע טיסה כלשהו שיצאה מבריטניה.

בפנייה לבית המשפט נכתב כי מדובר בגבייה פסולה מרבים מלקוחות החברות, על אף שהן יודעות את גיליהם ועל אף שהן מכירות היטב את הוראות הפטור, וכי עליהן חובה לפעול אצל רשויות המס בבריטניה להשבת הכספים. כמו כן, המועצה הישראלית מבקשת מבית המשפט להוציא צו שיאסור על החברות להמשיך לגבות את המס. בקשה דומה הוגשה לפני כמה חודשים גם נגד חברת "אל על".