הרכב של הכוח המיוחד
צילום מסך

תחקיר התקרית בחאן יונס: סא"ל מ' נהרג מאש חברו לכוח

סא"ל מ' נהרג במהלך פעילות מבצעית של הכוחות המיוחדים ברצועת עזה בחודש נובמבר אשתקד. זמן קצר לאחר התקרית התפטר שר הביטחון דאז ליברמן
משה שטיינמץ
07 ביולי 2019
20:00

תחקיר התקרית בחאן יונס: צה"ל חושף היום (ראשון) כי סגן אלוף מ', שנהרג במהלך פעילות מבצעית של הכוחות המיוחדים ברצועת עזה בחודש נובמבר 2018, נהרג מאש חברו ליחידה. שמו של הקצין, סא"ל א', נאסר לפרסום עד לרגע זה. התחקיר מגלה גם כשלים בפעולת הכוח, אך רובן אסורות לפרסום. 

הכוח שנכנס לחאן יונס באותו לילה חורפי נתקל בשלושה אנשי חמאס שעוצרים את הלוחמים ומתחילים לתחקרם. סא"ל מ' מצליח לעכב את אנשי החמאס במשך כ-45 דקות. מחבלים נוספים מגיעים למקום והחקירה הופכת לאגרסיבית יותר. 
בשלב מסוים הלוחמים הישראלים מבינים שהגיע הרגע לפעול. סא"ל מ' מסיח את דעתם של המחבלים וסא"ל א' מוציא אקדח עם משתיק קול ופותח בירי. הוא מצליח לפגוע בשלושה מחבלים, אך בשוגג פוגע גם בשני חבריו, סא"ל מ' וקצין נוסף. שאר חברי הכוח מצטרפים לאש ומחסלים את שאר המחבלים.


מסוק יסעור מוזעק מישראל לחלץ את הכוח, הוא נוחת ושוהה על אדמת עזה כשלוש דקות, לוחמים שהיו בכלי רכב אחר והכוח עצמו מחולצים תחת אש, ותחת חשש מטיל נט שיפגע במסוק . תוך 20 דקות כל הלוחמים כבר היו בשטח ישראל. 

ראש הממשלה ושר הביטחון נתניהו הגיב לתחקיר ומסר: "הלקחים יופקו וההמלצות יישומו. מברך על אומץ ליבם של הלוחמים והטייסים שפעלו בתנאים קשים מאוד, ועל פעולת החילוץ ההירואית. אני מבקש לחזק בשם אזרחי ישראל את משפחתו של סא"ל מ' על גבורתו ופועלו".

הרמטכ"ל דאז רב אלוף במיל' גדי איזנקוט מינה צוות בראשות האלוף במיל' ניצן אלון לחקירת התקרית. הצוות פעל בהתבסס על מסקנות התחקיר המבצעי שהוביל מפקד מערך המבצעים המיוחדים, תת-אלוף ג׳, ולצד צוותים מקצועיים חיצוניים נוספים שפעלו לתחקור המבצע. הרמטכ"ל קבע כי משימת המבצע לא בוצעה, הביע צער עמוק על נפילתו של סא"ל מ' וציין את הגבורה שהופגנה על-ידי הלוחמים.

לפי דיווחים פלסטינים, היעד של הכוח הישראלי המיוחד היה לחטוף את האחראי על רשת המנהרות במזרח ח'אן יונס בדרום הרצועה, אך הפעולה לא הצליחה להביא ללכידתו או לחיסולו. עוד דווח כי הכוח השתמש ברכב שסופק על ידי אחד המשת"פים של ישראל. זמן קצר לאחר התקרית התפטר שר הביטחון דאז, יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן. זאת בטענה שהיה צריך להנחית על חמאס מכה קשה יותר. 

תגיות:
עזה
,
צה"ל