שגריר ארה"ב בישראל דייוויד פרידמן
צילום: אי-פי

פרידמן: אין מה לדבר עם מי שמכחיש את הקשר של העם היהודי לירושלים

שגריר ארצות הברית בישראל נאם הלילה בוושינגטון בכינוס "נוצרים מאוחדים למען ישראל". בדבריו התייחס להתנגדות של הרשות הפלסטינית לפתיחת "דרך עולי הרגל" בירושלים ואמר כי הפלסטינים מבקשים מישראל להכחיש את עברה ולהרוס את הדי-אן-איי הלאומי שלה
נתן גוטמן
09 ביולי 2019
04:57

שגריר ארצות הברית בישראל דיוויד פרידמן תקף הלילה (שלישי) את הפלסטינים בשל התנגדותם לפתיחת מנהרת ״דרך עולי הרגל״ שנחנכה בשבוע שעבר בירושלים. ״אין על מה לדבר עם מי שמכחיש את הקשר של העם היהודי לירושלים״ אמר בכינוס ״נוצרים מאוחדים למען ישראל״ שנערך הלילה בוושינגטון.

פרידמן טען כי ״הפלסטינים והתקשורת השמאלנית מבקשים מישראל להכחיש את עברה ולהרוס את הדי-אן-איי הלאומי שלה״. בנוסף ציין כי המעבר העתיק הוא "אתר מורשת אמריקני לא פחות מאתר מורשת יהודי".


פרידמן השתתף ביום ראשון שעבר בחנוכת דרך עולי הרגל העתיקה בירושלים, ששימשה לפני 2,000 שנה את העולים מרחבי הארץ שהגיעו לירושלים ולבית המקדש. הדרך נחפרה מתחת לאדמה על ידי עמותת אלע"ד של עיר דוד ורשות העתיקות והיא מחברת את בריכת השילוח לכניסה להר הבית ולכותל המערבי.

בטקס חנוכת האתר אמר פרידמן כי "הקשר בין ארצות הברית וישראל הוא חזק ויציב ולא ניתן לערעור. מה שחפרו כאן וגילו כאן זו האמת, ועל האמת לא ניתן לערער". בטקס השתתפו גם השליח האמריקני למזרח התיכון, ג'ייסון גרינבלט, לצד שרים וחברי כנסת ישראלים.

בכינוס שנערך בוושינגטון השתתפו גם היועץ לביטחון לאומי בבית הלבן, ג'ון בולטון, מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו והשליח האמריקני למזרח התיכון, ג'ייסון גרינבלט. בנאומו בכינוס אמש התייחס בולטון אל הפרותיה של איראן את הסכם הגרעין. הוא אמר כי ארצות הברית תמשיך להגביר את הלחץ על איראן עד שתזנח את תוכניתה להשיג נשק גרעיני ותפסיק את הפעילויות האלימות שלה במזרח התיכון ואת תמיכתה בטרור ברחבי העולם.

גרינבלט שנאם בכינוס גם הוא, התייחס לוועידה הכלכלית שנערכה בבחריין בחודש שעבר. הוא אמר כי הוא מעודד מתוצאותיה, אך מאוכזב מהחלטת הרשות הפלסטינית להחרים את האירוע. גרינבלט הוסיף כי פלסטינים מן השורה אמרו לו בשיחות פרטיות כי הם מעוניינים בפתרון יצירתי לסכסוך עם ישראל, אולם הם אינם יכולים לומר זאת בפומבי.