עיריית תל אביב יפו
צילום: מאט הכטר, פלאש 90

דוח חריגות השכר: עלייה במספר גופי הציבור שהתגלו בהם חריגות שכר

ב-93 מהגופים הנתמכים על ידי המדינה קיימות חריגות שכר. מדובר בעלייה לעומת השנה הקודמת. עיריית תל אביב יפו מככבת בדוח שנה חמישית ברציפות
עמית תומר
09 ביולי 2019
06:01

ב-93 מהגופים שנתמכים על ידי המדינה קיימות חריגות שכר, כך עולה מדוח שפרסם הבוקר (שלישי) אגף הסכמי השכר והעבודה במשרד האוצר על החריגות לשנת 2017. מדובר בעלייה לעומת השנה הקודמת. בשנת 2016 נמצאו חריגות בכ-10% מהגופים, לעומת 12% בשנת 2017.

עיריית תל אביב יפו מככבת בדוח שנה חמישית ברציפות. משנת 2013 נמנים בין עובדיה כאלו המקבלים שכר החורג מהנקבע בחוק. רשות שדות התעופה והמועצה האזורית זמר משלימים כל אחת, ארבע שנים רצופות של חריגות שכר.

ברוב הגופים מדובר בחריגות שכר בודדות, אך ב-32 מתוכם נמצאו חריגות בשכרם של יותר מחמישה עובדים. מדובר בירידה מהמצב בשנת 2016, אז כמעט מחצית מהגופים (46%) רשמו חריגות שכר במספר רחב של עובדים.

עוד עולה מהדוח כי במרבית המקרים דווקא העובדים הבכירים, שמשכורותיהם גבוהות יותר מראש, זוכים לחריגות שכר. כך, ב-57 גופים העובדים שחרגו היו כאלו שביצעו תפקידי מפתח בגוף בו הם עובדים.

במקרה שמאותרת חריגת שכר, ברוב המקרים העובד ששכרו חרג נדרש להשיב את הסכום שלא היה אמור לקבל. בשנת 2018 הוחזרו כ-37 מיליון שקלים לקופת המדינה והגופים הנתמכים. בנוסף, אגף הסכמי השכר והעבודה הצליח לבצע "חיסכון עתידי" של כ-238 מיליון שקלים, על ידי מהלכים כמו הסדרת החריגות בפנסיה התקציבית של עובדי וגמלאי הסגל הבכיר באוניברסיטה העברית והסכם חריגות השכר שנחתם עם עובדי חברת החשמל.