שר המשפטים אמיר אוחנה
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

אוחנה: שוקל להקים ועדת בדיקה ממשלתית למח"ש

שר המשפטים נאם בכנס הכלכלי של לשכת רואי החשבון: "בימים אלה שמענו מכל עבר על בעיית האמון הקשה במח"ש - זו בעיה חוצת מגזרים"
אמוץ שפירא
10 ביולי 2019
11:31

שר המשפטים אמיר אוחנה נאם היום (רביעי) בכנס הכלכלי של לשכת רואי החשבון באילת ואמר כי הוא שוקל להקים ועדת בדיקה ממשלתית ברשות שופט להתנהלות המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש). לדברי אוחנה, "בימים אלה שמענו מכל עבר על בעיית אמון קשה במח"ש – זו בעיה חוצת מגזרים". שר המשפטים אמר כי הוא רוצה להבין מהיכן נובע חוסר האמון וכי "אין זה אומר בהכרח שהביקורת מוצדקת". 

את הדברים אמר אוחנה על רקע הביקורת שנשמעה כלפי התנהלות מח"ש והמשטרה בעת מחאת יוצאי אתיופיה. שר המשפט אמר כי דברים נוגעים גם לטענות שגיעו מהציבור החרדי והערבי. 

"אני ממונה היום על מערכת שלא תמיד הצטיינה בחוש ביקורת עצמית מפותח", אמר אוחנה, "אחד הדברים שאני שואף לחזק זה את הביקורת". שר המשפטים העריך כי אם הליכוד ינצח בבחירות הקרובות הוא עתיד להישאר בתפקידו הנוכחי: "אני רואה לנגד עיני מטרה עיקרית וחשובה - לחזק את אמון הציבור במערכת המשפט. אני מאמין שהדרך לעשות זאת אינה מגננת יתר על המערכת, מגננה המונעת כל שינוי ושיפור". 

בתחילת חודש יוני מינה נתניהו את אמיר אוחנה לשר המשפטים. מינוי זה זכה לביקורות רבות בקרב חברי הליכוד, שטענו כי מדובר במינוי ישיר מבלפור. עם כניסתו לתפקיד עורר אוחנה סערה כאשר אמר כי לא תמיד חייב לקיים את החלטות בג"ץ וכי הוא לוקח בחשבון את האפשרות שיתפרו לו תיק. נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות תקפה את דבריו של אוחנה: "כל בעל דין יוכל מעתה, בברכת שר המשפטים, לבחור איזה פסק דין צריך לקיים ואיזה לא. מכאן הדרך קצרה לאנרכיה".