שריפת מכונית בהפגנת יוצאי אתיופיה
צילום: אדם שולדמן, פלאש 90

מחאת יוצאי אתיופיה: כתב אישום נגד צעיר שהצית מכונית בעזריאלי

הפרקליטות הגישה כתב אישום נגד אחד המשתתפים בהפגנות ששפך בנזין למכונית והביא להצתתה. הוא יישאר במעצר
דניאל אלעזר
10 ביולי 2019
11:47

פרקליטות מחוז תל אביב הגישה היום (רביעי) כתב אישום נגד צעיר ששפך בנזין וביחד עם אדם נוסף גרם להצתת רכב במחאת יוצאי אתיופיה ביום שלישי בשבוע שעבר בעיר. מכתב האישום עולה כי בסביבות השעה 22:10 הנאשם, ששמו אסור לפי שעה בפרסום, הצטייד בבקבוק בנפח ובתוכו חצי ליטר של בנזין, וביחד עם אדם נוסף שזהותו אינה ידועה, ושעדיין לא נעצר, ניגשו כשהם רעולי פנים אל הרכב במטרה להציתו.

הצעיר נאשם שפך את את החומר הדליק לתוך המכונית ושותפו הצית אותה. לאחר מכן השליך הנאשם את הבקבוק לצד הדרך. השניים נמלטו מהמקום, והמשטרה הצליחה לעצור את הנאשם בעוד שמצית הרכב הצליח לברוח.

בית המשפט החליט להשאיר במעצר את הנאשם עד מתן החלטה אחרת, זאת לאחר שהפרקליטות ביקשה להשאירו במעצר עד תום ההליכים ואילו פרקליטתו ביקשה לשחררו מיד. השופט יוסי טופף אמר בהחלטתו: ״אין בידי להתעלם מעברו הפלילי של המשיב שכולל שתי הרשעות ומגוון רב של עבירות, בעיקר בתחום האלימות, ובכלל זה עבירות רבות של תקיפה שגורמת חבלה של ממש, חבלות במזיד ברכב, איומים, החזקת אגרופן שלא כדין. לצד עבירות רכוש והתחזות המלמדים על פוטציאל מסוכנות הנשקפת מהמעשה״.

עו"ד יעל פינקלמן ניסן, שמייצגת את הנאשם מטעם הסניגוריה הציבורית, אמרה כי  מדובר בצעיר נורמטיבי הפועל ותורם רבות למען החברה. "הצעיר הגיע להפגנה כמו אלפים רבים כדי למחות על היחס והאפלייה כלפי יוצאי אתיופיה. באותו ערב היו מאוד מוקדים בהם התלהמו הרוחות והוא מצא עצמו עצור. הצעיר  מכחיש את האישומים המיוחסים לו, לאחר שנלמד את חומרי החקירה נגיב בבית המשפט".

238 אנשים נעצרו במהלך ההפגנות על הירי בסלומון טקה ולאחריהן. האגודה לזכויות האזרח, וכן עורכי דין פרטיים שהציעו את עזרתם לעצורים מדווחים על גל מעצרים לאחר ההפגנות. פעילים במאבק נגד אלימות שוטרים טוענים כי מדובר בניסיון להפחיד ובנקם במפגינים. 

בין השאר סיפרו עורכי הדין על יוצא אתיופיה שנעצר ללילה ושוחרר בטענה שעשה אצבע משולשת לשוטר. ארבעה קטינים שישבו ביחד על ספסל עוכבו ונלקחו לתחנה ללא הוריהם, לא בעת הפגנה, בטענה שיש מידע שבכוונתם לשרוף צמיגים. כמו כן, דווח על קטינים שנלקחו בלילה מביתם, קטינים שנעצרו לאחר ההפגנות על התפרעויות ואלימות בזמן ההפגנה. עדוד נטען שהמשטרה התריעה בפני פעילים שלא לפרסם פוסטים הקוראים ליציאה למחאה. כך, בשבוע שעבר, הגיעו שוטרים לביתה של פעילה בולטת ברמלה וביקשו ממנה להתלוות לתחנה. לאחר מכן פנה אליה קצין מודיעין ואיים עליה שלא לפרסם יותר פוסטים שקוראים ליציאה למחאה.


ממשטרת ישראל נמסר: מדינת ישראל היא מדינת חוק ומשטרת ישראל היא שאמונה על אכיפתו. יותר מ-200 חשודים נעצרו לחקירה בשבוע החולף, זאת בעקבות גל המחאות האלימות שכללו תקיפות שוטרים ואזרחים, ונדליזם, ידויי אבנים, חפצים ובקבוקי תבערה, התפרעויות אלימות, הסתה לרצח ופגיעה בשוטרים, אלימות אשר הובילה לפציעתם של עשרות שוטרים ונזק לרכוש. המשטרה לא תאפשר אלימות ופגיעה באזרחים או שוטרים ותפעל בתקיפות למיצוי הדין עם כל אדם שיבחר למחות באלימות, בכל זמן ובכל מקום.