דונלד טראמפ

בתגובה להפרת הסכם הגרעין: טראמפ הודיע על החרפת הסנקציות

נשיא ארצות הברית צייץ בחשבון הטוויטר שלו כי הוא מתכוון להגדיל את העיצומים באופן משמעותי, אחרי שלטענתו איראן העשירה אורניום בחשאיות במשך זמן רב. "ממילא היה פג בעוד כמה שנים". נתניהו בירך: "ארה"ב פועלת נגד איראן כפי שאנחנו פועלים"
גילי כהן ומתי ברנהרט
10 ביולי 2019
19:00

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, הודיע כי יגביר משמעותית את העיצומים על איראן בעקבות נסיגתה מהסכם הגרעין. בציוץ בחשבון הטוויטר שלו טען טראמפ כי איראן העשירה אורניום בחשאיות במשך זמן רב תוך הפרת ההסכם. הוא הוסיף שההסכם "ממילא היה פג בעוד מספר שנים". 

ראש הממשלה בנימין נתניהו בירך על ההודעה: "זה חשוב מאוד. ארה"ב פועלת נגד איראן כפי שאנחנו פועלים". מוקדם יותר הודיעה ארצות הברית בפני ועידת הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית כי "מדיניות הסחיטה מצד איראן לא יביאו להקלה בסנקציות. ארה"ב עדיין פתוחה לשיחות עם איראן ללא תנאים מוקדמים, ומציעים אפשרות של נורמליזציה מלאה של היחסים". מנגד טען נציג איראן כי "ארה"ב כפתה טרור כלכלי על איראן. כל פעולה גרעינית של איראן היא נמצאת תחת פיקוח של סבא"א. אין לנו דבר להחביא".

שלשום הודיע דובר הממשלה בטהראן כי בכל 60 יום "נבצע צעד נוסף של הפרת ההסכם". עד כה הודיעה איראן על העשרת אורניום מעל לרמה של 3.67% - שמותרת למדינה על פי ההסכם. בנוסף הודיעה כי היא בוחנת להגביר את העשרת האורניום לרמה של מעל 20%.