ראשי הרשויות מעוטף עזה בפגישה עם מפקד פיקוד העורף

ראשי רשויות מעוטף עזה תקפו את אלוף פיקוד העורף: "צריך להתחנן עבור ביטחון"

ועדת חוץ וביטחון התכנסה בעוטף. ראשי הרשויות מהאזור מחו על התקציב הנמוך, וטענו כי אין כסף לדברים הבסיסיים שהם דורשים. נציג פיקוד העורף השיב: "אנחנו קובעים את תקן המיגון. מי מתקצב את זה? זו שאלה פתוחה"
אסף פוזיילוב
11 ביולי 2019
12:20

ראשי רשויות מעוטף עזה תקפו היום (חמישי) את אלוף פיקוד העורף תמיר ידעי בוועדת חוץ וביטחון שהתכנסה היום (חמישי) בעוטף. ראש מועצת חוף אשקלון איתמר רביבו אמר: "אנחנו צריכים להתחנן לדברים בסיסיים עבור תחושת ביטחון - ביקשתי מצלמות על הגדר לנתיב העשרה שעל הגבול, כל יום יכול לחדור לשם מחבל, אמרו לי שאין כסף. כל הדרך למושב חשופה לטילים, הבטיחו שיסללו דרך מילוט, ואין כסף".

ראש עיריית שדרות אלון דוידי קבע כי "צריך מבצע נרחב כמו צוק איתן כדי להחזיר את השקט. כל פעולה של יומיים רק גורמת לחוסר שקט ותסכול אצל התושבים". בנוסף על כך, ראש עיריית שדרות סיפר: "ביקשתי ביפרים לקשישים שלא שומעים אזעקות, אמרו לי שאין כסף ועוברים לאזעקה באפליקציה".


נציג פיקוד העורף השיב לראשי הרשויות: "אנחנו קובעים את תקן המיגון בשטחים ציבוריים. מי מתקצב את זה? זו שאלה פתוחה". אלון דוידי, המשיך לתקוף את נציגי משרד הביטחון ופיקוד העורף ואמר כי "אין לכם שום תכנית למיגון המרחב הציבורי בעיר שדרות שגדלה מידי שנה באלפי תושבים חדשים. מיליארדי שקלים לטובת מכשול יש למדינה, אבל תקציב למחסה מפני רקטות להגנה על התושבים - אין".

איתמר רביבו הוסיף כי "הבת שלי בת 12 פתאום בוכה כל יום בגלל ההסלמה האחרונה, ואנחנו צריכים לעמוד איתה ליד הממ"ד. יש עלייה מטורפת בקשיים הנפשיים, זה מופיע בעיקר חודש-חודשיים אחרי".

מירב כהן מעין השלושה זעקה בישיבה: "אנחנו משלמים לכם משכורת. אנחנו עם אחד, בלי שמאל וימין. מאז צוק איתן אף אחד מהממשלה לא בא לשאול מה שלומי. אנחנו לא שקופים. חוסן זה לא צ'ק פתוח".


סגן ראש המועצה האזורית מרחבים ארמסטרונג (ארמי) פרג׳: ״לפני שנים, כשירו פצמרים וקסאמים, טווח הירי הוגדר 7 ק"מ. כבר שנים שטווח הטילים התרחב והטילים מדויקים ומסוכנים יותר, ובהתאמה צריך להרחיב את העוטף. במרחבים כ-65% מהבתים אינם ממוגנים. בסבב ההסלמה האחרון 100% מהתלמידים שפנו לטיפול פסיכולוגי הם ילדים ללא ממ"ד בבית. על כן חובת המדינה לעודד תושבים לבנות ממ״דים".

בשבוע שעבר קיים ראש הממשלה בנימין נתניהו ישיבת קבינט באוגדת עזה ונפגש עם ראשי רשויות מהדרום. בתום הפגישה מסר כי "אנחנו רוצים להשיב את הרגיעה, אבל במקביל אנחנו נערכים למבצע צבאי רחב, אם כזה יידרש. אלה ההנחיות שלי לצבא". ראשי המועצות האזוריות אשכול ושער הנגב, גדי ירקוני ואופיר ליבשטיין, סירבו להגיע לפגישה. נתניהו הגיב לכך ואמר: "אני מצטער שכמה מראשי הרשויות שתמיד אומרים שלא מקשיבים להם - הלכו דווקא כשבאנו להקשיב להם". 

לפני כשבועיים תקף יו"ר כחול לבן בני גנץ את הסכם הרגיעה בין ישראל לחמאס: "נתניהו ממלא בהליום את בלוני החמאס, רק השבוע היו מעל ל-100 שריפות, אנחנו מאבדים את ההרתעה". גנץ ביקר את נתניהו ואמר כי "מבחינת נתניהו אם הוא בסדר, אז שהכל יישרף". את הדברים אמר גנץ במהלך תצפית בעוטף עזה.