טנק צה"ל בגבול עזה
צילום: אהרון קרון, פלאש 90

נתניהו: "נערכים למערכה רחבה ומפתיעה בעזה"

ראש הממשלה אמר על רקע ביקורת מצד ראשי רשויות בדרום כי "אין לנו אשליות שאפשר להגיע להסכם מדיני"
איציק זוארץ
11 ביולי 2019
13:06

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר היום (חמישי) כי במערכת הביטחון "נערכים למערכה רחבה ומפתיעה" ברצועת עזה. הוא הוסיף כי "אני מעדיף שתהיה רגיעה, אך אין לנו אשליות שאפשר להגיע להסכם מדיני עם החבורה שרוצה למחוק את מדינת ישראל מהאדמה". מוקדם יותר נהרג איש חמאס בגבול רצועת עזה מירי צה"ל ובארגון הטרור איימו בתגובה.


ראשי רשויות מעוטף עזה תקפו היום את אלוף פיקוד העורף תמיר ידעי בוועדת חוץ וביטחון שהתכנסה בעוטף. ראש מועצת חוף אשקלון איתמר רביבו אמר: "אנחנו צריכים להתחנן לדברים בסיסיים עבור תחושת ביטחון - ביקשתי מצלמות על הגדר לנתיב העשרה שעל הגבול, כל יום יכול לחדור לשם מחבל, אמרו לי שאין כסף. כל הדרך למושב חשופה לטילים, הבטיחו שיסללו דרך מילוט, ואין כסף".

ראש עיריית שדרות אלון דוידי קבע כי "צריך מבצע נרחב כמו צוק איתן כדי להחזיר את השקט. כל פעולה של יומיים רק גורמת לחוסר שקט ותסכול אצל התושבים". בנוסף על כך, ראש עיריית שדרות סיפר: "ביקשתי ביפרים לקשישים שלא שומעים אזעקות, אמרו לי שאין כסף ועוברים לאזעקה באפליקציה".


נציג פיקוד העורף השיב לראשי הרשויות: "אנחנו קובעים את תקן המיגון בשטחים ציבוריים. מי מתקצב את זה? זו שאלה פתוחה". אלון דוידי, המשיך לתקוף את נציגי משרד הביטחון ופיקוד העורף ואמר כי "אין לכם שום תכנית למיגון המרחב הציבורי בעיר שדרות שגדלה מידי שנה באלפי תושבים חדשים. מיליארדי שקלים לטובת מכשול יש למדינה, אבל תקציב למחסה מפני רקטות להגנה על התושבים - אין".

בשבוע שעבר קיים נתניהו ישיבת קבינט באוגדת עזה ונפגש עם ראשי רשויות מהדרום. בתום הפגישה מסר כי "אנחנו רוצים להשיב את הרגיעה, אבל במקביל אנחנו נערכים למבצע צבאי רחב, אם כזה יידרש. אלה ההנחיות שלי לצבא". ראשי המועצות האזוריות אשכול ושער הנגב, גדי ירקוני ואופיר ליבשטיין, סירבו להגיע לפגישה. נתניהו הגיב לכך ואמר: "אני מצטער שכמה מראשי הרשויות שתמיד אומרים שלא מקשיבים להם - הלכו דווקא כשבאנו להקשיב להם".