ערן מלכה
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

"נטל אחריות והביע חרטה": ערן מלכה שוחרר מהכלא

מלכה, קצין המשטרה לשעבר שנעצר בפרשת רונאל פישר, ריצה כ-5 שנות מאסר מתוך 7. בהחלטה נכתב כי השופטים התרשמו מהתהליך השיקומי שלו
מורן שכניק וורד פלמן
11 ביולי 2019
14:36
עודכן ב 16:31

ועדת השחרורים החליטה היום (חמישי) לשחרר מהכלא את ערן מלכה, קצין משטרה לשעבר, שהורשע בסחר במידע מודיעיני משטרתי בפרשת רונאל פישר. מלכה ריצה כחמש שנות מאסר מתוך שבע שנים שנגזרו עליו. בהחלטה נכתב כי השופטים התרשמו מהתהליך השיקומי של מלכה.

עוד צוין כי מלכה נטל אחריות מהרגע הראשון, הודה והביע חרטה. כמו כן נכתב כי הוא היחיד שנתן את מלוא הדין בפרשה ונגד שאר המעורבים ההליך עדיין מתנהל. מלכה נעצר במאי 2015 עם רונאל פישר כאשר התפוצצה הפרשה.

לפני כשלושה חודשים, כמעט ארבע שנים לאחר פתיחת המשפט בפרשת רונאל פישר, התברר כי התגלו חומרי חקירה שלא הועברו לסנגורים של הנאשמים בפרשה. בעקבות שאלות של השופט משה סובל וטענות שהשמיעו הסנגורים, התביעה בפרשה הסכימה שלא להגיש את החומרים החדשים ולא לחקור עליהם.

חומר החקירה החדש התגלה בעקבות ישיבת הכנה לעדות שנערכה לחוקר של רשות המסים בעניינו של מנכ"ל נתיבי ישראל לשעבר שי ברס. נציגתו, עו"ד גליה כהן, דרשה לבטל את כתב האישום נגדו בעקבות הגילויים החדשים. "אי הגשת החומר לא מרפא את הפגם", היא אמרה. "נאשם זכאי לקבל את כל החומר. כמעט כל שבועיים מודיעים על חומרים נוספים, כאילו מדובר בבית משוגעים. לכן, צריך למחוק את כתב האישום".

רונאל פישר (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

ביולי 2014 נעצר פישר בחשד שהציע ליו"ר ועד העובדים לשעבר בנמל אשדוד אלון חסן לשחד אנשי משטרה בתמורה לסגירת חקירה פלילית נגדו. באפריל 2015 נעצר פישר פעם נוספת, לאחר שהמשטרה הצליחה לפענח מידע מוצפן מהטלפון הסלולרי שלו, וגייסה את העוזרת האישית שלו כעדת מדינה, בחשד למקרים רבים של תשלום שוחד לקצין משטרה לצורך השגת מידע משטרתי חסוי על חקירות שהתנהלו.

במסגרת חידוש החקירה נעצרו בנוסף עופר נמרודי, בחשד למתן שוחד לצורך השגת מידע חסוי מחקירות משטרה ופרקליטת מחוז תל אביב לשעבר ושותפתו של פישר, עורכת הדין רות דוד, בחשד למעורבות בפעולותיו של פישר. בין השאר חשודה דוד באזהרת נחקרים עתידיים כי מתנהלת נגדם חקירה משטרתית סמויה.

בנוסף נעצר רב פקד ערן מלכה, ראש צוות חקירה לשעבר ביחידה הארצית לחקירות כלכליות, בחשד שהעביר לפישר וללקוחותיו מידע משטרתי חסוי מחקירות. עוד נעצרו האחים נחמיאס, בעלי חברת בנייה פרטית, בחשד ששילמו לפישר לצורך השגת מידע משטרתי מחקירה שהתנהלה כנגדם, ושי ברס, לשעבר מנכ"ל נתיבי ישראל, בחשד דומה.

ב-14 במאי 2015 הוגשו בפרשה כתבי אישום נגד רונאל פישר, ערן מלכה, רות דוד, יאיר ביטון, שי ברס, יוסף נחמיאס ואביב נחמיאס. כתב האישום נגד פישר כלל האשמות ב-12 פרשיות שונות. לאחר 70 ימי מעצר אישר בית המשפט העליון את שחרורו של פישר למעצר בית שבמהלכו יהיה מחובר לאזיק אלקטרוני.

באוגוסט 2016, לאחר 400 ימי מעצר בית, התיר בית המשפט לשחרר את פישר מהאזיק האלקטרוני. בפברואר 2018 בוטל אחד מכתבי האישום נגדו, אבל האישומים האחרים נשארו בעינם. ערן מלכה הפך לעד מדינה, הורשע ונדון למאסר.