בנימין נתניהו ודונלד טראמפ
צילום: אי-פי

נתניהו וטראמפ שוחחו על ההתמודדות עם האיום האיראני

רה"מ הודה לנשיא ארה"ב על כוונתו להגביר את העיצומים על איראן. במקביל, גורם בממשל האמריקני אמר לכאן חדשות כי ארה"ב תשקול לסייע לספינות במפרץ הפרסי - על רקע תקרית המכלית הבריטית
עמיחי שטיין
11 ביולי 2019
19:22

ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח אתמול (רביעי) בטלפון עם נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ על התפתחויות האזוריות ועל סוגיות ביטחוניות ובראשן איראן. נתניהו הודה לטראמפ על כוונתו להגביר את העיצומים על איראן

ברקע המתיחות במפרץ הפרסי בין ארצות הברית ובעלות בריתה לבין איראן, ולאחר התקרית שבה כלי שיט איראניים "ניסו לעכב" מכלית נפט בריטית במצרי הורמוז, גורם בממשל האמריקני אמר היום לכאן חדשות כי ארצות הברית תשקול לסייע לספינות או למכליות נפט במפרץ הפרסי אם יבקשו זאת. הגורם אמר כי לארצות הברית מחויבות לסייע, וכי היא פועלת עם הקהילה הבין-לאומית להקים גוף שיבטיח את ביטחון השיט באזור המפרץ.

בתוך כך, בריטניה העלתה את רמת הכוננות של ספינותיה באזור המפרץ. גורם ביטחוני בריטי אמר כי ארצו נחושה להגן על האינטרסים הימיים שלה במפרץ הפרסי אך אינה מעוניינת בהסלמה.

משטרת גיברלטר עצרה היום את הקברניט ואת הקצין הראשי של המכלית האיראנית החשודה בהפרת העיצומים שהטיל האיחוד האירופי על סוריה. המכלית עוכבה בשבוע שעבר על ידי כוח מיוחד של צבא בריטניה, בחשד שהיא מובילה נפט לסוריה.

בהודעה שפרסמה משטרת גיברלטר הערב נאמר כי בחיפוש בספינה נתפסו מסמכים ומכשירים אלקטרוניים וכעת הם נבחנים. הקברניט והקצין הראשון מתוחקרים ובינתיים, כל עוד החקירה נמשכת, המכלית מעוכבת. איראן גינתה את תפיסת הספינה והכחישה כי עשתה את דרכה לסוריה. משמרות המהפכה הזהירו את בריטניה ואת ארצות הברית כי יצטערו מאוד על המעשה.