מחאת עובדי משרד החוץ

הסתדרות עובדי המדינה מאיימת בהשבתה של המשק בעקבות נוהל חדש של משרד האוצר

באגף הממונה על השכר במשרד האוצר טוענים שהעובדים מנצלים את הנוהל הלא ברור הנהוג כיום בנוגע לעיצומים, ולכן החליטו על נוהל חדש. בהסתדרות עובדי המדינה זועמים, אך בהסתדרות העובדים הכללית מסתייגים מהאיום
עמית תומר
11 ביולי 2019
21:07

הסתדרות עובדי המדינה מאיימת בשביתה כללית במשק, כך פורסם היום (חמישי) לראשונה בחדשות הערב בכאן 11. האיום בשביתה מגיע על רקע נוהל חדש שפרסם השבוע משרד האוצר, לפיו עובדים בשירות המדינה שינקטו בעיצומים לא יקבלו שכר.


החוק היום בישראל קובע שעובדים בשירות המדינה – משרדי ממשלה וגופים כמו רשות שדות התעופה, נמלים, אוניברסיטאות ועוד – אשר שובתים וכלל לא מגיעים לעבודה לא מקבלים שכר. במקרה של עיצומים המצב פחות ברור, וכדי לא לשלם לעובדים במקרה כזה, צריך המעסיק להוכיח מי לא ביצע את עבודתו ואיך זה פגע בעבודה השוטפת.

באגף הממונה על השכר במשרד האוצר טוענים שהעובדים מנצלים את הנוהל הלא ברור הנהוג כיום, ופעמים רבות בוחרים בעיצומים ארוכים על פני שביתה - שבה ברור שלא יקבלו משכורת. כך למשל קורה במקרה עיצומי עובדי משרד החוץ שנמשכים כבר זמן רב.

הנוהל החדש שעליו החליט משרד האוצר קובע כי במקרה שוועד עובדים בגוף מסוים מכריז על עיצומים, עובד שירצה לעבוד בכל זאת יצטרך לחתום מראש על הצהרה, שבה הוא מתחייב כי אינו משתתף בעיצומים. מי שלא יחתום על ההצהרה לא יקבל משכורת.

ההצהרה שעליה נדרשים לחתום עובדי מדינה במקרה של עיצומים, על פי הנוהל שקבע משרד האוצר

בהסתדרות עובדי המדינה זועמים, כאמור, על המהלך. במכתב שנשלח היום לממונה על השכר קובי בר נתן נטען כי מדובר בפגיעה בהתארגנות ושלילה של הזכות הדמוקרטית לשביתה. לפי האולטימטום שהציבו בהסתדרות למשרד האוצר, אם הממונה על השכר לא יחזור בו מהנוהל החדש עד ליום שלישי הקרוב, הם יפעלו בכל האמצעים העומדים לרשותם - כולל השבתה של כלל המשק באופן מידי. לצד זאת, בהסתדרות העובדים הכללית מסתייגים מאיום הסתדרות עובדי המדינה בדבר השבתה כללית, ואומרים כי עוד לא הוכרז על סכסוך עבודה על מנת ששביתה כזו תצא לפועל.