מערכת כיפת ברזל
צילום: פלאש 90

מערך כיפת ברזל בדרום תוגבר מחשש לתגובת חמאס

צה"ל הגביר את הכוננות בדרום מהבוקר, על רקע מותו של פעיל חמאס מירי צה"ל. בכיר חמאס: "לא מקבלים את התנצלות האויב". אלפי פלסטינים מפגינים סמוך לגדר, כשבמקביל - בעזה מדווחים כי המשלחת המצרית הגיעה לרצועה
אסף פוזיילוב
12 ביולי 2019
17:10
עודכן ב 18:57

צה"ל תיגבר היום (שישי) את מערך כיפת ברזל בדרום. זאת על רקע הערכת מצב כי ייתכן שחמאס יגיב הערב על מות פעיל הארגון אתמול מירי צה"ל. כבר מהבוקר צה"ל הגביר את הכוננות בגזרה ונערך בכוחות מתוגברים לאורך הגבול עם רצועת עזה בעקבות הירי אתמול, שנבע מ"אי הבנה".


במקביל, כ-6,000 פלסטינים לקוחים בשעה זו חלק בהפגנות סמוך לגדר המערכת ברצועת עזה. משרד הבריאות מדווח על 40 פצועים, לפי שעה, מירי צה"ל. כמו כן, מקורות פלסטיניים מדווחים כי המשלחת המצרית, המתווכת בין ישראל לעזה, הגיעה לרצועה.

הזרוע הצבאית של חמאס איימה אתמול בנקמה על מותו של הפעיל. בהודעה שהוציאה נכתב: "האויב יישא בהשלכות הפעולה הנפשעת". מנגד, מקורות פלסטיניים אמרו לכאן חדשות כי למרות הירי, בכוונת חמאס לשמור על הסדר בהפגנה היום. עוד אמרו המקורות כי הפעיל שנורה למוות ניסה למנוע מעזתים לחצות את הגדר לישראל.

היום אמר בהפגנות על הגדר בכיר חמאס פתחי חמאד: "אנחנו לא מקבלים את התנצלות האויב על הרג השהיד מחמוד אל-אדהם, ואנחנו ננקום אותו. אנחנו נותנים לאויב הציוני שבוע ליישם את ההבנות".

מפרטים ראשונים מחקירת אירוע הירי על הגדר, עולה שכוח צה"ל שהגיע למקום בשל התראה כי שני בני אדם מתקרבים לגדר. פעיל חמאס החמוש מכוח ריסון המסתננים היה גם כן בגדר. צה"ל בודק אם החיילים שהגיעו לפני כשבוע לגזרה תודרכו כראוי. מצה"ל נמסר כי הלוחמים היו אמורים לזהות שהפעיל מהכוח המרסן ולכן מדובר בטעות מבצעית. יחד עם זאת, צה"ל נתן גיבוי מלא לחיילים וציין כי לא היה כשל ערכי בירי.


יו"ר ועדת חוץ וביטחון, שהתכנסה אתמול בעוטף עזה, חבר הכנסת אבי דיכטר התייחס הבוקר למתיחות. "ראש הממשלה מבין היטב שבעיית עזה אסטרטגית למדינה ולכן ברור שהשמדת תשתיות הטרור של חמאס והג'יהאד בעזה זו הדרך היחידה להפוך את האזור לאחר מבחינתנו", אמר בריאיון לשלום קיטל ב"הבוקר הזה" בכאן רשת ב.

הפגנה של פלסטינים התקיימה היום גם בכפר קדום, סמוך לקלקיליה. מצה"ל נמסר כי כ-60 פלסטינים השתתפו בהפגנה ויידו אבנים לעבר הכוחות במקום, שהשתמשו באמצעים לפיזור הפגנות. מקורות פלסטיניים דיווחו כי ילד בן 10 נפגע בראשו מירי צה"ל.