שר החינוך הרב רפי פרץ
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

פרץ מגיב לסערת טיפולי ההמרה: "לא כפיתי ולא מתכוון לכפות דבר על אף אחד"

שר החינוך התייחס בהרחבה לסערה שעוררו דבריו, והדף את הביקורת נגדו בפוסט בפייסבוק: "לא אמרתי שאני בעד טיפולי המרה. יש פה ניצול ציני של מערכת הבחירות, שמחפשת לעשות הון פוליטי על גב הקהילה הלהט"בית"
לירן כוג'הינוף
14 ביולי 2019
15:31

בפוסט שפרסם היום (ראשון) בעמוד הפייסבוק שלו התייחס שר החינוך הרב רפי פרץ בהרחבה לסערה שעוררו דבריו על טיפולי המרה. "לא כפיתי ואני לא מתכוון לכפות דבר על אף אחד", כתב פרץ. "לפעמים הכי נוח זה לשחות עם הזרם ולצעוק עם כולם. תלמדו שיש גם קולות אחרים - מורכבים אך מכילים. קבלת האחר היא לא נחלתו של צד אחד".

בפתח דבריו כתב פרץ: "מאז אמש אני מותקף מעל כל במה אפשרית על ריאיון ארוך, שבסופו יוצאת כותרת שלא מתכתבת עם המציאות. אני מאמין כי רוב מי ששמע את גלי ההדף של הריאיון כלל לא צפה בו. התגובות הגיעו מהבטן, תוך עיוות דבריי, פופוליזם זול שמשרת בעיקר את המשך השסע והעמקת הקרע בחברה הישראלית, ועל כך אני מצר.

"אמרתי שקודם כל אני מכבד כל אדם באשר הוא אדם. כשנשאלתי באופן ספציפי לגבי טיפולי המרה, אמרתי מניסיוני בלבד, שכאשר פנו אליי תלמידים מהציונות הדתית וביקשו הכוונה הפנתי אותם לגורמים מקצועיים, לבקשתם, וראיתי שזה אפשרי. לא אמרתי שאני בעד טיפולי המרה".

את הפוסט חתם פרץ בהדיפת הביקורת נגדו: "מסתבר שגם שר חינוך בישראל לא יכול לחשוב אחרת, שיש רק מחנה אחד שמרים דגל של חופש הדיבור. יש פה ניצול ציני של מערכת הבחירות, שמחפשת לעשות הון פוליטי על גב הקהילה הלהט"בית. מי שקורא לי חשוך מנסה לכבות את האור של הבחירה החופשית, מי שחושב שנטולי שדרה אנחנו ואסור לנו לומר את אמיתת חיינו, בנועם ובכבוד לכל אדם, ימצא את הציונות הדתית חזקה ומכילה כפי שהייתה ותהיה תמיד".


במערכת הפוליטית ומחוצה לה נשמעה אתמול והיום לא מעט ביקורת נגד פרץ והדברים שאמר. "אף אחד לא צריך להמיר אף אחד אחר", כתב שר החינוך לשעבר נפתלי בנט בחשבון הטוויטר שלו. "אנחנו מקבלים כל אדם כפי שהוא. הדברים שנאמרו אינם מייצגים את מרבית הציבור הדתי לאומי שמסתייג מהמלחמה האובססיבית בלהט״בים".

גם השר לשיתוף פעולה אזורי צחי הנגבי התייחס הבוקר לסערה, ואמר כי דבריו של פרץ אינם מקובלים עליו, וסותרים את ערכי הממשלה. בריאיון לאריה גולן בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב אמר הנגבי על דברי פרץ בריאיון לחדשות 12: "הצטערתי מאוד לשמוע אותם, אלה דברים מקוממים שלא משקפים את עמדת הממשלה וסותרים אותה.

"כמו שראש הממשלה הבהיר, הדברים לא מקובלים ועומדים בסתירה לערכים שדווקא משרד החינוך צריך לקדם. זה לא רק עניין של רטוריקה. כשר החינוך תהיה לו אפשרות מעשית לקדם את השוויון וקבלת האחר. פה צריך לראות גם עשייה ויש למשרד החינוך את כל הכלים להסיר אותה מסדר היום".

האזינו לריאיון עם השר צחי הנגבי בכאן רשת ב

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר אמש על הדברים, כשברקע כבר עלו קריאות לפטר את פרץ מתפקידו, כי "דבריו של שר החינוך ביחס לקהילה הגאה אינם מקובלים עליי ואינם משקפים את עמדת הממשלה בראשותי". הוא הוסיף כי שוחח עם השר "שהבהיר את דבריו והדגיש כי מערכת החינוך הישראלית תמשיך לקבל את כל ילדות וילדי ישראל באשר הם, ללא שום הבדל של נטייה מינית".