סלומון טקה וזירת האירוע

הירי בסלומון טקה: בית המשפט שחרר את השוטר

בתום ימי מעצר הבית, השוטר החשוד בירי שהביא למותו של הנער שוחרר בערבות ויחולו עליו כמה תנאים מגבילים. החשד כלפיו - המתה בקלות דעת • שידור חי מההפגנה בכנסת
חן ביאר
15 ביולי 2019
12:01
עודכן ב 12:37

הירי בסלמון טקה: בית משפט השלום בחיפה שחרר היום (שני) את השוטר החשוד בירי שהוביל למותו של הנער, זאת בהסכמת המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) ובתום ימי מעצר הבית. החקירה בתיק הסתיימה והוא הועבר לפרקליטות מח"ש. על השוטר עדיין חלים תנאים מגבילים של איסור הגעה לאזור האירוע ואיסור על קשר עם גורמים מעורבים אחרים, וכן ערבות כספית ואיסור יציאה מהארץ. החשד כלפי השוטר בשלב הזה הוא המתה בקלות דעת.

צפו בשידור החי של ההפגנה המקיימת מחוץ לכנסת:

השופטת הדגישה בדיון שהאירוע היה לפני התיקון לחוק בנוגע למקרי המתה ולכן סעיף החשד היה הריגה. התיקון לחוק, לדבריה, נכנס לתוקף תוך כדי החקירה. עוד אמרה השופטת כי לטעמה, עילת המסוכנות היא בעוצמה נמוכה מאוד. היא הוסיפה כי אין חשש לשיבוש הליך מצד השוטר לאחר שכל הבדיקות בחקירה הסתיימו, ולכן היא לא קיבלה את בקשת מח"ש לאסור על החשוד כניסה גורפת לכלל תחנות המשטרה. היא אסרה עליו להיכנס לתחנת משטרת זבולון בלבד. כמו כן, הוא מנוע מלעשות שימוש במערכת משטרתית למשך 45 יום.

פרקליט השוטר: "הוא לא יכול לחזור לביתו בגלל האיומים כלפיו"

עורך הדין יאיר נדשי, המייצג את השוטר החשוד בירי, אמר בדיון כי "נראה שמח"ש עצמה לא בדיוק יודעת באיזו עבירה חשוד החשוד. זה התחיל בהריגה ומהר מאוד הבינו שהעבירה הזו לא ריאלית. הם שכחו שהחוק שונה ולכן במהלך הדיון טוענת מח"ש שהחליטה על דעת עצמה לשנות לעבירה של מוות בקלות דעת". לדבריו, "אין עילת מסוכנות או שיבוש. החשוד שיתף פעולה לכל אורך החקירה, הניסיון להגביל את כניסתו לכל תחנות המשטרה בארץ לא מובן לי, מכיוון שהמשטרה עצמה עוד לא יודעת אם היא מעוניינת להחזיר את החשוד לעבודה סדירה או להמתין פרק זמן נוסף". עורך הדין הוסיף כי השוטר "לא יכול לחזור לביתו בגלל האיומים החמורים שיש כלפיו. מצבו הנפשי קשה, הוא ומשפחתו מאויימים והוא לא יחזור לסביבתו הטבעית". עוד אמר עו"ד" נדשי, כי "משפחתו של מרשי מצרה על התוצאה הטרגית. אין ספק בכלל. הם מקווים שיוכלו להעביר באמצעות התקשורת מסר של פיוס".

במקביל לדיון בכנסת המתקיים סביב הפרשה, החלה מחוץ לה הפגנת מחאה. אביו של סלומון טקה, שעזב בכעס את הדיון בכנסת, הצטרף עם משפחתו להפגנה בגן הוורדים ואמר: "הממשלה ניפצה את התקווה שלנו ואנחנו צריכים לשמור אחד על השני. לא הזמינו אותנו לכאן היום בשביל שלום. הם כאן עם אקדחים ונשקים ומחכים לטעות שלנו בשביל לירות. צריך לפתור דברים במילים בלי להשתמש באלימות. הבן שלי כבר מת, אני לא רוצה שילד אחר ימות". בעלייה לקברו של טקה בשבוע שעבר אמרו בני משפחתו כי יחזרו למחות במידה והעונש שייגזר על השוטר לא יהיה המירבי.


משפחת טקה בתגובה: "התנהלות מצערת, מלכתחילה הוא קיבל יחס סלחני"

משפחת טקה ועורכי דינם מסרו בתגובה להחלטת בית המשפט כי "כל שמשפחתו של סלומון טקה ז"ל מבקשת הוא גילוי האמת ואת עשיית הצדק. למרבה הצער, החלטות מח״ש והפרקליטות עד כה, בהודעותיהן לציבור, בהדלפות על נטייתן לייחס אחריות מופחתת לשוטר שהרג את יקירן בדמי ימיו ובקוצר ידן להתמודד עם הכפשת שמו - אינן מבשרות טובות. מלכתחילה השוטר היורה קיבל יחס שונה וסלחני כאשר הושם במעצר בית בבית מלון למרות שירה והרג את סלומון. יחס זה בולט לנוכח מדיניותן הרשמית של רשויות אכיפת החוק לבקש מעצר על מנת למנוע מסוכנות ושיבוש חקירה באירועים אחרים המסתיימים במותו של אדם. המשפחה רואה בשחרורו של השוטר ממעצר בית המשך ישיר לאותה התנהלות מצערת. מבלי לגרוע מכך נבקש להבהיר כי העבירה המיוחסת לחשוד כעת - 'המתה בקלות דעת', שעונשה המרבי הוא כיום 12 שנות מאסר - סווגה לפי הדין הקודם כהריגה".

אתמול הגיעו נציגת המשפחה ועורכי דינם לפגישה במחלקה לחקירות שוטרים, שם ביקשו לקבל עדכון מפורט על החקירה ולראות את דוח הנתיחה והממצאים הבליסטיים. קודם לכן אמרה אורה טסמה, בת דודתו של סלומון, כי "אם הוא לא יקבל את העונש הראוי לו, אנחנו לא נקבל את זה. היה פה רצח לא הריגה. לא נשתוק ונצא לרחובות אם צריך".