התעללות במעון בראש העין

"אפשר למנוע התעללות": מיזם להכשרת מטפלות

ד"ר הדס יחיעם, החברה בוועדה להגנת הילד, הסבירה כי אפשר למנוע טלטולים "אם מלמדים על המנגנון ועל מה קורה בגוף כשעושים את זה". מנהלת תחום שוק תעסוקה, שדולת הנשים בישראל: "מצלמות זו דרישה מינימלית. היא לא מצילה חיים"
סדר יום
15 ביולי 2019
12:32

בחודשים האחרונים תועדו כמה מקרים של התעללות מטפלות בתינוקות ופעוטות במעונות ברחבי הארץ. ד"ר הדס יחיעם, רופאת מיון ילדים וחברה בוועדה להגנת הילד בבית החולים מאיר בכפר סבא, סיפרה הבוקר (שני) בריאיון לליאת רגב בתוכנית "סדר יום" בכאן רשת ב על מיזם חדש שמטרתו להכשיר מטפלות ולמנוע מקרי אלימות, בהם טלטולים של תינוקות - מקרים החוזרים על עצמם.

האזינו לראיונות עם ד"ר הדס יחיעם ויערה מן

ד"ר יחיעם הסבירה כי מגיעים לבית החולים ילדים שנחבלו בתאונות וגם בצורה מכוונת, והרופאים נדרשים לוודא כי החבלות לא מכוונות. "המיזם נובע מנתון ברור וידוע שהתעללות זה דבר שאפשר למנוע אותו. רבות דובר בתקשורת על אכיפה והחמרה של עונשים, אבל הרעיון הוא למנוע מקרים כאלה".

רופאת הילדים הסבירה כי אפשר למנוע מקרי אלימות "אם מלמדים על המנגנון ועל מה קורה בגוף כשעושים את זה, ובמקביל מספקים משאבים, ידע וכלים להתמודד" והדגישה כי "כל מי שמטפל בילדים צריך שיוכשר לכך".

יערה מן, מנהלת תחום שוק תעסוקה, שדולת הנשים בישראל, ציינה בתוכנית כי בצרפת - כל מי שרוצה לטפל בילד צריכה פיקוח. "מצלמות זו דרישה מינימלית. היא לא מצילה חיים. צריכה להיות לקיחת אחריות ציבורית רחבה. המדינה צריכה להכשיר. מפלצות כמו כרמל מעודה יהיו, אבל השאלה היא מי צריך לאתר אותן", אמרה מן בריאיון לליאת רגב.

הבוקר נערך דיון בנושא המעונות בוועדת החינוך בכנסת. נציג משרד העבודה והרווחה אמר כי "התקנים לפיקוח על מעונות היום ככל הנראה לא היו מוכנים לפני אוקטובר כפי שקובע החוק". אמיר מדינה, מנהל אגף מעונות יום במשרד הסביר: "ב-1 בספטמבר לא נספיק לסרוק את כל הרישומים הפליליים של עובדי המעונות. לא מאמין שאסיים את הבדיקות שלי עד 1 בספטמבר - מדובר בכמאה אלף נבדקים".