חיזבאללה בסוריה
צילום: אי-פי

ישראל לרוסיה: הרחיקו את חיזבאללה מהגבול בגולן

לפני כארבעה חודשים חשפה ישראל מידע מודיעיני המצביע על התבססות חיזבאללה בשטח הסורי של הרמה. החשיפה בלמה מעט את ההתבסות אך לא מנעה אותה וכעת פנתה ישראל לרוסיה בעניין
רועי שרון
15 ביולי 2019
20:40

ישראל העבירה מסרים לרוסיה בבקשה שתפעל להוצאת כוחות חיזבאללה מהגולן הסורי, כפי שפעלו בעבר להרחקת הכוחות האיראניים. כך פורסם היום (שני) בחדשות הערב בכאן 11. ברקע הפנייה, נוכחות ופעילות של כוחות חיזבאללה בגולן הסורי, המבססים שם תשתית טרור נגד ישראל.


לפני כארבעה חודשים חשפה ישראל מידע מודיעיני המצביע על התבססות חיזבאללה בשטח. חשיפת המידע המודיעיני גרמה לעיכוב בהתבססות של חיזבאללה בגולן אבל לא בלמה אותה, והארגון ממשיך להתעצם שם, דבר שמטריד מאוד את ישראל.

לפי פרסומים בסוריה, ישראל כבר תקפה לפחות פעמיים יעדי חיזבאללה בגולן, קרוב מאד לשטח ישראל, ואפשר להעריך שאם המאמצים המדיניים מול הרוסים לא ישיגו את הרחקת חיזבאללה מהגולן, ישראל תפעל שם גם באמצעים צבאיים מתוך הנחה שמדובר באיום מוחשי.

אתמול השיב ראש הממשלה בנימין נתניהו, לאיומים שהשמיע בסוף השבוע מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה ואמר: "אם חיזבאללה יעז לעשות איזו שטות ולתקוף את ישראל - ננחית עליו ועל לבנון מכה צבאית מוחצת". בפתח ישיבת הממשלה אמר נתניהו: ״בסוף השבוע שמענו את דברי הרהב של נסראללה על תוכניות התקיפה שלו. בניגוד לנסראללה, אני לא מתכוון לפרט את התוכניות שלנו. די להזכיר שבמשך שנים נסראללה חפר מנהרות טרור שהשמדנו תוך ימים. על כל זה נאמר - אל יתהלל חופר כמפתח".

נסראללה עצמו שב ואיים בסוף השבוע לערוץ אל-מנאר של חיזבאללה, במלאת 13 שנה למלחמת לבנון השנייה, לפגוע במכל האמוניה בחיפה: "אנחנו לא צריכים נשק גרעיני - רק טיל אחד על מאגר האמוניה בחיפה. כמה הרוגים יהיו? עשרות אלפים?", אמר נסראללה, זאת למרות שמכל האמוניה כבר מרוקן מתוכנו.