מסיבת העיתונאים של הדמוקרטיות
צילום: אי־אף־פי

הדמוקרטיות משיבות לטראמפ: גזען שמפר את החוקה

זאת לאחר שהנשיא קרא לחברות קונגרס דמוקרטיות "לשוב לארצות מהן באו". הארבע קראו לקונגרס לפתוח בהליך הדחה נגד הנשיא
נתן גוטמן ואיתמר מרגלית
16 ביולי 2019
01:15

ארבע חברות הקונגרס, אלכסנדריה אוקזיו־קורטז, אליהן עומאר, ראשידה טאליב ואיינה פרסלי, גינו הלילה (שלישי) בחריפות את דברי נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ והאשימו אותו בגזענות בכך שקרא להן ״לשוב לארצות מהן באו״. במסיבת עיתונאים בגבעת הקפיטול האשימו הארבע את טראמפ בגזענות וביציאה נגד עקרונות החוקה האמריקנית. וקראו לקונגרס לפתוח בהליך הדחה נגד הנשיא.

אילהאן עומאר אמרה שטענת הנשיא כי הן תומכות באל־קאעידה אינה ראויה לתגובה. עם זה, היא ציינה שכפי שאינה מצפה שחבריה הלבנים יגנו כל רצח של לאומן לבן כך אין לצפות שמוסלמים יגנו כל פעולת טרור.

מוקדם יותר היום, המשיך טראמפ במתקפתו על ארבע חברות הקונגרס מהמפלגה הדמוקרטית ואמר כי אם אינן שבעות־רצון מן המצב בארצות הברית הן רשאיות לעזוב ולשוב לארצות שמהן באו. טראמפ האשים את ארבע חברות הקונגרס - כולן אזרחיות אמריקניות ושלוש מהן ילידות ארצות הברית - שהן רוחשות שנאה עזה למדינה, משתמשות בביטויים אנטישמיים, מפיצות שנאה לישראל ותומכות בארגון הטרור האסלאמי "אל־קאעִידה".

בציוץ הראשון בטוויטר שבו תקף את חברות הקונגרס לא נקב הנשיא האמריקני בשמותיהן אך לאחר מכן ציין כי התכוון לחברות בית הנבחרים אלכסנדריה אוקאסיו־קוֹרטס נציגת ניו יורק ממוצא פוארטו־ריקני ולאילהאן עומאר נציגת מינסוטה ממוצא סומאלי. נראה כי דבריו כוונו גם נגד רשידה טלאיב נציגת מישיגן - האישה הפלסטינית־אמריקנית הראשונה שנבחרה לקונגרס - ונגד איאנה פרסלי, אפרו־אמריקנית נציגת מסצ'וסטס.