אביב כוכבי

כוכבי: בלי גיוס החובה הכלכלה והחברה בישראל היו נפגעות

הרמטכ"ל נאם בסיום קורס המכללה לביטחון לאומי והתייחס לתרומה החברתית של צה"ל. לדבריו: "צה"ל הוא ארגון הסטאר-אפ הגדול במדינה". הוא הוסיף: "השירות הצבאי מטשטש את הגבולות שנוצרים בין חלקי הארץ"
רועי שרון
17 ביולי 2019
21:04

הרמטכ"ל רב אלוף אביב כוכבי נאם הערב (רביעי) בטקס סיום קורס המכללה לביטחון לאומי, ואמר כי "צה"ל הוא ארגון הסטאר-אפ הגדול במדינה". הוא התייחס בדבריו לגיוס החובה ולהשפעתו על החברה בישראל וטען: "אם היינו מוציאים את מודל "צבא העם" מהקשרו הישראלי, היו הכלכלה והחברה בישראל מאבדות נכס משמעותי".

"תרומתו של צה"ל לכלכלה מוכחת, אך דווקא בתרומתו הערכית והחברתית אני מבקש להתמקד. צה"ל הוא ארגון הסטארט-אפ הגדול ביותר במדינה, ואולי אחד הגדולים בעולם. זהו ארגון אשר מקבל בשעריו טור ארוך של בני נוער, הבאים משכבות אוכלוסייה מגוונות, ונותן לכולם הזדמנות שווה להתפתח, איש איש בהתאם ליכולותיו", אמר כוכבי.

כוכבי המשיך: "הניסיון מלמד, שמעבר לשוויון ההזדמנויות, מתרחשים בצבא מספר תהליכים מיוחדים וייחודיים". לדבריו, " צה"ל מקנה ידע מקצועי שאיתו הם יוצאים לחייהם האזרחיים. אחת הסיבות שבגינה מדינת ישראל מובילה ביזמות בכלל, ובסביבת החדשנות בפרט, הינה התופעה האנושית-חברתית הנוצרת מעצם קיומו של גיוס החובה בישראל".

"השירות הצבאי מטשטש את הגבולות שנוצרים בין חלקי הארץ, בין ערים ושכונות ובין מעמדות ואוכלוסיות. השירות הצבאי מוחק את שבילי האש בין מגזרים, עדות, רמות השכלה ומצב סוציו-אקונומי", המשיך כוכבי. "שוויון ההזדמנויות, הממלכתיות, וגילוי התכונות אשר פורצות בעידוד השירות הצבאי, הופכים את צה"ל למאיץ המוביליות הגדול ביותר במדינה, ולתופעה ייחודית בראיה עולמית".