פיצוץ מחנה בעיראק

דיווח: יעד התקיפה בבגדד - מטה של יועצים איראנים

גורם ביטחוני בכיר בעיראק: מל"ט אמריקני הוא זה שביצע את התקיפה במחנה הצבאי. גורמי הממשל העיראקים לא הוציאו מכלל אפשרות שדאעש ביצע את התקיפה, אך נסיבותיה עדיין נחקרות. הפנטגון הכחיש אתמול כל מעורבות בתקרית, טהראן טרם התייחסה
רועי קייס
20 ביולי 2019
10:08

העיתון הלבנוני "אל־אח'באר", המזוהה עם חיזבאללה, מדווח הבוקר (שבת) מפי גורמי ממשל בעיראק, כי היעדים של המל"ט הבלתי מזוהה שתקף אתמול מצפון לבגדד, היו מכונית ומטה של יועצים איראנים. לדברי הגורמים, המל"ט הופל אחרי סיבוב תקיפה שני. גורמי הממשל העיראקים לא הוציאו מכלל אפשרות שארגון המדינה האסלאמית ביצע את התקיפה, אך נסיבותיה עדיין נחקרות.

מקור ביטחוני בכיר בעיראק אמר לעיתון "א-שרק אל-אווסט" כי מדובר במל"ט אמריקני. הפנטגון הכחיש אתמול כל מעורבות בתקרית. 


בסוכנות הידיעות הצרפתית דווח שבתקיפה נהרג חייל עיראקי ושני איראנים נפצעו. העיתון "אל-קודס אל-ערבי" דיווח הבוקר, בהסתמך על קצין משטרה במחוז סלאח א-דין, שאחד ממפעילי המיליציות השיעיות נהרג ושני מהנדסים צבאיים איראנים נפצעו. טהראן טרם התייחסה לתקיפה.

בתוך כך, עלי אל-חוסייני, דובר ארגון הגג של המיליציות השיעיות במרחב הצפוני בעיראק, דחה את הדיווחים על כך שיועצים איראנים או אנשי משמרות המהפכה נהרגו או נפצעו. בריאיון לאתר חדשות עיראקי, הוסיף אל-חוסייני כי אין אף יועץ איראני שנמצא בבסיס המדובר וכי בתקיפה נפצעו שני פעילים של המיליציות באורח קל. לדבריו, לא ניתן לפי שעה להפנות אצבע מאשימה לגורם מסוים. הוא ציין כי למיליציות השיעיות יש אויבים רבים, בהם דאעש, ארצות הברית ומדינות שהמיליציות שיבשו את מזימותיהן בעיראק.


בזמן התקיפה התקיימה פגישה של בכירים איראנים צפונית לבירה בגדד. על פי הדיווח בערוץ "אל-ערביה", לאחרונה הוברחו למחנה טילים בליסטיים באמצעות משאיות להעברת ציוד מזון. כתב הערוץ העריך כי מדובר בתקיפה אמריקנית או ישראלית. לדבריו, קואליציה בין לאומית בהובלת ארצות הברית נגד דאעש עקבה אחר המחנה.