צחי הנגבי
צילום: הילל מאייר, פלאש 90

הנגבי: "אנחנו המדינה היחידה שהורגת איראנים כבר שנתיים"

השר לשיתוף פעולה אזורי התייחס למתיחות באזור המפרץ הפרסי בריאיון לאריה גולן בכאן רשת ב, ואמר כי האיראנים מבינים שישראל תקיפה מאוד בכל הנוגע לביטחון הלאומי שלה
הבוקר הזה
21 ביולי 2019
13:45

השר צחי הנגבי מהליכוד הגיב היום (ראשון) על המתיחות הגוברת במפרץ הפרסי, ואמר כי ישראל היא המדינה היחידה בעולם שהורגת איראנים כבר שנתיים. בראיון לאריה גולן בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב אמר השר כי לעתים אנו מודים בכך ולעתים הדבר מופיע בפרסומים זרים. לדבריו, האיראנים מוגבלים מאוד בתגובותיהם משום שהם מבינים שישראל תקיפה מאוד בכל הנוגע לביטחונהּ הלאומי.

הירשמו לפוליטי-כאן, ערוץ הטלגרם של כאן חדשות לבחירות - כל העדכונים והפרשנויות

נוסף על כך הדגיש הנגבי כי המערכה עוד לא תמה והאיראנים יודעים עם מי לא להתעסק. באשר לאפשרות שהרשימה המאוחדת של העבודה וגשר תחבור לקואליציה בראשות הליכוד אחרי הבחירות אמר  כי מפלגתו מעוניינת בראש ובראשונה ברוב הומוגני של הימין בכנסת הבאה, ואחר כך אין בעיה לצרף את מי שאינו פוסל בצורה מתנשאת את מנהיג הליכוד.

האזינו לריאיון המלא עם השר הנגבי בכאן רשת ב

בתוך כך, נציג של ישראל השתתף שלשום בתדרוך ובדיון שקיים השליח המיוחד לענייני איראן של הממשל האמריקני, בריאן הוק, באשר למבצע ההגנה הימי במפרץ הפרסי, שהממשל מתכנן. גורמים מדיניים אמרו לכאן חדשות כי בתדרוך השתתפו נציגים מכמה מדינות, והם עודכנו בפרטי המבצע, המכונה "סנטינל".

מטרת האמריקנים היא להקים כח רב־לאומי להגנה על ספינות השטות באזור, אך עדיין לא ברור אילו מדינות יצטרפו לכוח. אפשר להניח שהזמנת נציג ישראלי מאותתת שישראל תוזמן לוועידת "בחריין שתיים", שתערך בסתיו, ותעסוק באבטחת הנתיבים הימיים במפרץ הפרסי. זאת, בהמשך לוועידת ורשה שהתקיימה בפברואר השנה ושאליה הוזמן ראש הממשלה נתניהו.

כמו כן, ראש המוסד לשעבר אפרים הלוי התייחס בריאיון לאריה גולן בכאן רשת ב למתיחות בין ארצות הברית ואיראן, ואמר: "אני חושב שיש התפתחות מאוד מעניינת ביממה האחרונה מצד נשיא איראן לשעבר מחמוד אחמדינז'אד שהעניק ראיון לניו יורק טיימס במשך שעה שלמה, ולפתע צידד בשיחות בין איראן לבין ארה"ב. הוא סיפר שבשנים האחרונות הוא שולח איגרות סודיות לנשיא ארה"ב באמצעות שגרירות שווייץ שמייצגת את ענייני ארה"ב בטהרן, ושהמנהיג הרוחני לא העיר לו על כך ולא נקט באמצעים".

עוד ביקש הלוי לשים לב לדברים שאמר אחמדינז'אד על הסכסוך בין ישראל לפלסטינים: "הוא נשאל על עמדת טהרן בסכסוך שלנו עם הפלסטינים, וחזר לנוסחה שבעבר נקטו בה האיראנים, ולזמן מה חדלו לנקוט בה, שכל הסדר שיהיה מקובל על הפלסטינים, ויאושר בבחירות חופשיות, איראן לא תתנגד לו. יש קולות רבים נוספים באיראן היום".

האזינו לריאיון המלא עם ראש המוסד לשעבר בכאן רשת ב

נוסף על כך, התייחס הלוי לדברי נשיא איראן לשעבר לגבי המתיחות עם ארצות הברית, ואמר: "במקרה שיהיו שיחות ירצו האיראנים לדבר עם ארצות הברית על מכלול הנושאים במזרח התיכון, על כל הבעיות אשר קיימות, ולכן זה פתח ל'עסקת מאה', בדומה, אבל לא בכל פרט, לעסקת מאה נוספת שהיא על המדף עכשיו".