t
בית החולים השיקומי רעות
צילום: אבי טייכר CC BY 3.0

"איך אפשר לעשות דבר כזה לאדם בן 88?": נכדו של הקשיש שהוכה בידי מטפלו

יוסי יעקב תקף בריאיון לכאן רשת ב את התנהלות בית החולים רעות שבו היה מאושפז סבו: "לא יודע איך העסיקו אדם כזה. אם הוא היכה אותו באחת בלילה, למה רק בחמש בבוקר לקחו אותו לאיכילוב?" • תגובת בית החולים: "העובד הושעה מיידית מעבודתו, אנו משתפים באופן מלא פעולה עם החקירה"
בחצי היום
21 ביולי 2019
12:58
עודכן ב 15:23

יוסי יעקב, נכדו של הקשיש בן ה-88 שמת בבית החולים השיקומי רעות, לאחר שהוכה לפי החשד, בידי מטפל אומר היום (ראשון) כי מדובר ברצח ותוהה כיצד העסיק בית החולים אדם שמסוגל להכות למוות אדם בן 88. בריאיון לאסתי פרז בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב, אמר יעקב כי סבו היה אדם צלול לחלוטין עד יומו האחרון. המקרה נחשף בכאן חדשות בסוף השבוע. מעצרו של המטפל, אנטולי קובל בן 60, הוארך בארבעה ימים.

האזינו לריאיון בכאן רשת ב

"סבא נפל ועבר ניתוח באגן", תיאר יעקב את השתלשלות העניינים. "הכול היה טוב. הוא התהלך. הוא עבר לרעות לשיקום. מצבו היה טוב יותר. הכול היה תקין. בלילה שבין רביעי לחמישי קרה המקרה ומצבו הידרדר. מנוול אחד נכנס לחדר של סבא עם אלה והרביץ לו".

הוא סיפר על התחושות הקשות שבהן מצויה כעת משפחתו: "אנחנו מזועזעים אני מתפרק וכולי צמרמורת. זה לא עולה על הדעת. איך אפשר לעשות דבר כזה לבן אדם בן 88? להרביץ באלה לחסר ישע? אבא שלי אדם חזק. ברגע שסיפרו לו את זה ראיתי את אבא שלי מתפרק לי מול העיניים ובוכה. מנהל בית החולים רעות הכניס אותנו לחדר וסיפר לנו על המקרה. אמר שאחת העובדות התלוננה שראתה את אותו בן עוולה מכה את סבי. היינו בשוק. אי אפשר להכיל את זה. אתה לא יודע איך להגיב לזה".

יוסי יעקב מתח ביקורת על התנהלות בית החולים רעות בעניין: "שמענו דברים טובים מאוד על בית החולים. לא יודע איך העסיקו אדם כזה. איך הם הגיעו למצב כזה? אם הוא הכה אותו באחת בלילה למה רק בחמש בבוקר לקחו אותו לאיכילוב? היו צריכים לעצור אותו באותו רגע. איך לא עצרו אותו? זה רצח". 

על האפשרות שעלתה ולפיה אנטולי קובל, העובד שהיכה את סבו, היה שיכור באותה עת אמר הנכד: "אם הוא היה שיכור איך לא עצרו אותו באותו רגע? איך מעסיקים בן אדם כזה? אני לא יכול לחשוב על זה. צריך לעשות על זה רעש. זה לא רק זקנים. זה חסרי ישע שמתעללים בהם. הייתי מאחל לו שייכנס להרבה שנים בכלא. לא מגיע לאדם כזה להתהלך חופשי. נטפל גם במקום דרך הרשויות. גם להם מגיע".

בית משפט השלום בתל אביב האריך לפנות בוקר בארבעה ימים את מעצרו של המטפל שנעצר ביום שישי בנמל התעופה בן גוריון, לאחר שרכש כרטיסים לבורגס שבבולגריה בניסיון להימלט מהארץ.  נציג המשטרה אמר בדיון בהארכת המעצר כי אנשים בבית החולים טוענים שהחשוד היה שיכור בעת שתקף לפי החשד את הקשיש. עוד נטען כי קובל תקף את הקשיש לפחות בשלוש מכות בפלג גופו התחתון, ונמצאו סימני חבלה על גופו של הקשיש. החשוד טוען להגנתו כי לא הרביץ לקשיש, וכי הפך אותו על גבו מכיוון שהיה צריך להחליף לו חיתול.

תגובת ביה"ח השיקומי רעות תל אביב:

בית חולים שיקומי רעות ת"א נוקט במדיניות של אפס סובלנות לאלימות. בליל 17.7.19 ניצפה על פי החשד עובד כוח עזר מכה מטופל בעת שניגש לטפל בו. העובד הושעה מיידית מעבודתו, ובמקביל הגיש בית החולים תלונה נגד העובד במשטרה. בית החולים עדכן את משרד הבריאות במקרה החריג.

המטופל, שחש ברע כבר משעות הערב המוקדמות יותר, הועבר לטיפול בביהח איכילוב, אושפז שם ולצערנו נפטר למחרת. בית החולים נמצא בקשר עם המשפחה ומשתתף בצערה העמוק. יודגש כי הנהלת ביה"ח משתפת פעולה באופן מלא עם החקירה.