אתר בנייה
צילום: פלאש 90

מחיר למשתכן: ההקלטות שמביכות את משרד השיכון

נציגת המשרד הוקלטה כשהיא אומרת לזוכים בפרויקט כי למדינה אין שום יכולת להשפיע על הקבלנים ש. לדבריה: "אין לנו יכולת להגיד לקבלנים מה לעשות"
מורן שכניק
21 ביולי 2019
16:44

יותר ממאה זוגות שזכו לפני כשנתיים במכרז של מחיר למשתכן במודיעין גילו שהחברה הקבלנית ״בוני התיכון״ החליטה לבנות דירות של שלושה חדרים בלבד, מה שלא מתאים בשום צורה למשפחות. אחת הזוכות במכרז פנתה למשרד הבינוי והשיכון, האחראי על הפרויקט מטעם המדינה, בבקשה לעזרה. אבל התשובה שהיא קיבלה מנציגת מוקד מחיר למשתכן הייתה: ״צר לי אבל למשרד הבינוי והשיכון אין שום סמכות בעניין״.

בהקלטה ששודרה בתוכנית צבע הכסף בכאן רשת ב, נשמעה הנציגה אומרת: ״אנחנו כמשרד לא יכולים לקבוע כמה חדרים יהיו בפרויקט. אני לא יכולה לבוא לקבלן ולהגיד לו לעשות רק שלושה או חמישה חדרים. באופן כללי יש לנו העדפה שיהיו המון דירות קטנות וזולות כדי שאנשים יצליחו לרכוש את הדירה, אבל אין לנו יכולת להשפיע על הקבלן. הקבלן כאן הוא מי שקובע את התוכנית עצמה, את התמהיל. אנחנו לא יכולים להגיד לקבלן מה הוא מוכר בשוק החופשי ומה הוא משאיר למחיר למשתכן. זה לא עובד ככה. אין לנו סמכות מבחינה משפטית״.

במענה לשאלת צבע הכסף אם אכן למשרד הבינוי והשיכון אין שום סמכות להשפיע על תמהיל הדירות, נאמר שהמשרד מנחה את החברות ואת הרשויות המקומיות לבנות תמהיל דירות מגוון, אבל שם נגמרת למעשה ההשפעה שלו. עובדת באגף הדוברות: ״אני אגיד לך מה הבעיה של מדינת ישראל, זה לא ספציפית אלייך: כשיש דירות קטנות - אומרים ‘למה דירות קטנות׳, כשיש דירות גדולות - אומרים ׳למה הדירות גדולות׳. אי אפשר לשרת את כולם, מישהו בסוף יצא לא מרוצה״.

המשפחות הזוכות אגב, בסוף הסתדרו בלי עזרת משרד הבינוי והשיכון ופנו לעירייה, שהנחתה את החברה הקבלנית לבנות דירות גדולות יותר שמתאימות למשפחות. ממשרד הבינוי והשיכון נמסר בתגובה: ״העניין נתון לוועדה המקומית לתכנון ובנייה״.

ומחברת בוני התיכון נמסר: ״בפרויקט תוכנן מגוון של דירות קטנות וגדולות. הרעיון מאחורי תכנון דירות בנות 3 חדרים הוא הפיכתן ל"בנות השגה" והתאמתן לציבור הזוגות הצעירים. בישיבה שנערכה בחודש האחרון בעירייה, נתבקשה החברה לתכנן גם דירות 4 חדרים וכעת בוחנת זאת בשיתוף פעולה עם העירייה ועם אדריכל הפרויקט".