הריסת הבתים בצור באהר
צילום מסך

ארדן על הריסת הבתים בצור באהר: מהלך חוקי

השר לביטחון הפנים הגיב על הטענות לפיהן הריסת 10 המבנים היא צעד לא חוקי. לדבריו: "בג"ץ קבע חד משמעית שמדובר במבנים שנבנו שלא כחוק". ‏חמאס: "הסלמה מסוכנת"
עמיחי שטיין
22 ביולי 2019
09:43

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן הבהיר הבוקר (שני) שהריסת המבנים בוואדי חומוס שבאזור צור באהר היא לפי פסיקת בג"ץ. הוא הגיב בדבריו לטענות שמדובר בצעד לא חוקי. לדבריו, "בג"ץ בחן וקבע חד משמעית, שמדובר במבנים שנבנו שלא כחוק בסמוך לגדר הבטחון, ומהווים סיכון לחיי האזרחים ולכוחות הביטחון". 

"ההליך בבג״ץ ארך מספר שנים ואתמול נדחתה הבקשה לעיכוב ביצוע. ‏כ-700 שוטרים ו-200 חיילים פועלים כעת בגזרה כדי לבצע את הריסת המבנים הבלתי חוקיים ולאבטח את הכוחות. המשימה אמורה להסתיים היום", הוסיף ארדן. 


לפנות בוקר נכנסו כוחות צה"ל למקום כדי להרוס 10 בניינים בהם 72 יחידות דיור שנבנו ללא אישור מחוץ לשטח המוניציפאלי של ירושלים, אך בתחומי גדר ההפרדה. היות ומדובר בשטח שנמצא מחוץ לשטח המוניציפאלי של ירושלים, הצבא אמון על ביצוע ההריסות. משטרת ישראל נדרשה לסייע באבטחה. 

ברשות הפלסטינית גינו את הרס הבתים בואדי חומוס. מושל ירושלים מטעם הרשות, עדנאן רית, כינה את הריסת הבתים "פשע מלחמה שביצעה ממשלת נתניהו הקיצונית". השר האחראי על הקשר עם ישראל, חוסיין א-שייח, כתב בחשבון הטוויטר שלו כי הבתים שנהרסו נמצאים בשטח A וקיבלו אישור בנייה מהרשויות הפלסטיניות.

גם בחמאס גינו את הריסת הבתים ודובר הארגון סאמי אבו זוהרי, אמר שמדובר בהסלמה מסוכנת. לדבריו, "פשע הריסת הבתים הוא המשך טבעי לסדנאת בחריין וליחסים האינטימיים בין מדינות ערב לכיבוש".