תיעוד צוות המכלית הבריטית

משוחחים וצוחקים: איראן פרסמה תיעוד של צוות המכלית הבריטית שנתפסה

בתיעוד שהופיע בתקשורת האיראנית נראים המלחים מבצעים בעבודות שונות על האוניה. סוכנות האנרגיה הבינלאומית: "עוקבים בדריכות אחר ההתפתחויות במיצרי הורמוז ומוכנים לפעול כדי לשמור על אספקת הנפט בעולם"
מואב ורדי מתי ברנהרד
22 ביולי 2019
18:38

תפיסת המכלית במפרץ הפרסי: התקשורת האיראנית פרסמה היום (שני) תמונות וידאו ראשונות של אנשי צוות המיכלית הבריטית "סטנה אימפרו" המוחזקת באיראן. בסרטון נראים צוות כלי השיט, תא הפיקוד של המכלית וכן חדר הצוות והמנועים והסיפון. אנשי הצוות נראו כשהם משוחחים ביניהם ומתלוצצים סביב שולחן הקפה באוניה. כמה חברי צוות אחרים בישלו ארוחה במטבח.


בסוכנות האנרגיה הבינלאומית אמרו היום כי הם עוקבים בדריכות אחר ההתפתחויות במיצרי הורמוז ומוכנים לפעול אם יהיה בכך צורך על מנת לשמור על אספקת הנפט בעולם. בארגון הודיעו כי הזכות למעבר חופשי במירצים היא חיונית לכלכלה העולמית ויש לשמר אותה.

שר החוץ הבריטי ג'רמי האנט אמר הערב כי תחת החוק הבינלאומי לא הייתה לאיראן זכות לעצור את הספינה ולעלות עליה. "לא תהיה לפרלמנט בעיה לגנות זאת. מדובר בפגיעה בחופש הניווט. אני דוחק באיראן לשחרר את צוות המיכלית. איראן ניסתה להציג זאת כתקרית בתגובה לתפיסת המיכלית האיראנית, אך אין להשוות בין עצירה לא חוקית של ספינה במים חוקיים לבין עצירה של מיכלית שהייתה בטריטוריה בריטית", אמר האנט. הוא עדכן כי ננקטו היום כמה צעדים: "הועלו האזהרות לדרגה שלוש לספינות במיצרי הורמוז. נחפש להקים כוח אירופי להגנה על חופש השיט באזור. שלישית - הממשלה שלחה משחתת לאזור שתגיע עוד שבוע. רביעית - נבקש מכל ספינה להודיע לפני שישוטו למיצרים על מנת שנוכל להגן עליהם, ייתכן באמצעות שיירות".

ברקע המתיחות בין המעצמות לאיראן תדון מחר מועצת הביטחון של האו"ם במצב במזרח התיכון. השגריר דנון צפוי לחשוף בפני חברות המועצה מידע מודיעיני בדבר דרכי הפעולה של איראן באזור.