ופיק צפא, "שר הביטחון" של חיזבאללה

פגישה חשאית בביירות: מקורבו של נסראללה נפגש עם בכירי חמאס

בניסיון לקדם סולחה עם אסד נפגשו בכירי הארגון עם "שר הביטחון" של חיזבאללה, אך נענו בשלילה. משלחת חמאס נפגשה היום עם המנהיג העליון של איראן, לאחר שמצרים סיכלה את הצטרפות הנייה לביקור
גל ברגר
22 ביולי 2019
20:07

אחרי שנים של נתק בין חמאס למשטר אסד – חמאס מחזר שוב אחר הנשיא הסורי: הערב (שני) פורסם בכאן 11 כי בחודש שעבר נפגש בכיר בחיזבאללה עם בכירי ארגון הטרור העזתי, בניסיון לעשות סולחה בין הצדדים - אך הפגישה נכשלה.

ופיק צפא, המכונה "שר הביטחון" של חיזבאללה ומקורב מאוד לנסראללה, הגיע בחודש שעבר לפגישה החשאית בביירות עם שני בכירי חמאס, מספר 2 בארגון סאלח אל-עארורי ומאהר סלאח – ראש חמאס בחוץ לארץ.

בתקופה האחרונה מנסים בחמאס לכבוש מחדש את ליבו של אסד אחרי נתק של שנים, ולאחר שהם נטשו את אסד בשעתו הקשה עם פרוץ מלחמת האזרחים בסוריה, ועזבו לקטר. בכיר חיזבאללה אמר לשני בכירי חמאס בפגישה: אסד כרגע לא מוכן אפילו לשמוע על סולחה אתכם.

פגישת בכירי חמאס עם חמינאי, היום. צילום: אי-פי

היום נפגש סאלח אל-עארורי באיראן עם המנהיג העליון חמינאי, שבפעם הראשונה אחרי שבע שנים פוגש משלחת מחמאס. גם כאן יש הפשרה הדרגתית ביחסים, שכן טהראן כעסה על חמאס בעקבות הבגידה באסד. לא מן הנמנע שהניסיון של חמאס להתפייס עם אסד עולה בשיחות שמקיימים הבכירים בטהראן.

גם סוגיית המימון האיראני לחמאס על הפרק, ובחמאס מעריכים שטהראן לא תגדיל את הסיוע בשל מצבה הכספי. מנהיג חמאס בעזה איסמעיל הנייה, אומרים מקורות פלסטיניים, גם היה אמור להצטרף למשלחת חמאס בביקור בטהראן – אבל המצרים לא איפשרו לו לצאת מטעמיהם, והוא נשאר ברצועת עזה.