תחנת בריאות הציבור
צילום: אנני לוי, דסק הדיגיטל

שביתת האחיות: "משרדי הבריאות והאוצר הופכים אותנו לקבצניות בגלל כסף שמגיע לנו"

אחות בריאות הציבור ברמלה: "אנחנו עובדות כמו סרט נע, לא מספיקות לראות את המשפחות מעבר". משרד הבריאות עתר לבית הדין לעבודה וקרא לאחיות לשבת למשא ומתן
קלמן-ליברמן
23 ביולי 2019
09:29
עודכן ב 20:30

אחרי שפגישת המשא ומתן בין הסתדרות האחיות לבין מנכ"ל משרד הבריאות ונציגי האוצר שהתקיימה אתמול (שני) התפוצצה, פתחו הבוקר האחיות בשביתה כללית. סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, הודיע כי המשרד עתר לבית הדין לעבודה כדי להפסיקה.

איריס אביטל, אחות בריאות הציבור ברמלה, הסבירה בריאיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בכאן רשת ב את המניעים לשביתה: "זה מהלך שממש נכפה עלינו - משרד הבריאות והאוצר הופכים אותנו לקבצניות בגלל כסף שמגיע לנו". לדבריה, "לנו, אחיות טיפות החלב, היו ב-2013 1,200 תקנים, היום יש רק 900, והאוכלוסייה רק גדלה. משרד הבריאות קבע שאישה אחרי לידה צריכה להגיע תוך שבועיים לטיפת חלב, אבל אין לנו תורים".

האזינו לראיון המלא של איריס אביטל, אחות בריאות הציבור ברמלה, לקלמן וליברמן:

אביטל מתארת את המצב בטיפות החלב כיום: "יש לנו חצי שעה לכל אישה, בה אנחנו צריכות לתשאל, לחסן, לעשות בדיקות התפתחות, לשאול אותה האם היא סובלת מדיכאון אחרי לידה, מה מצב התינוק, להדריך אותה. דברים קריטיים וחשובים. עם כל זה, הזמן לא השתנה. אין לנו תורים, איכות הטיפול נפגעת". בחופשת הפסח האחרונה, מספרת אביטל, "בעקבות מגפת החצבת, עבדנו בלי סוף, חיסנו אלפי אנשים. משרדי הבריאות והאוצר הבטיחו שכר גבוה יותר, כי אנשים ביטלו חופשות שלהם. אבל עד היום לא שילמו לאחיות שהגיעו בחופשה לעבודה. הם הופכים אותנו לקבצניות בגלל כסף שמגיע לנו. באיזה מגזר אחר זה היה עובד? אני לא רוצה לחשוב שרק בגלל שאנחנו מגזר של נשים, מרשים לעצמם".

"האחיות מתפללות שכל אישה שנכנסת לא תפתח תיבת פנדורה"

בתחום זה של עיסוק האחיות, בריאות הציבור, אומרת אביטל כי הקושי גדול. "אין לנו משמרות ערב, אז השכר הוא נמוך. קשה לגייס אחיות. כל אישה שנכנסת, האחיות מתפללות שהטיפול יעבור בשלום, שהיא לא תפתח איזו תיבת פנדורה, כי אין לנו זמן. משרד הבריאות כל הזמן לוחץ עם המדדים שלו, האחיות עובדות תחת העין הגדולה הזו. אנחנו עובדות כמו סרט נע, לא מספיקות לראות את המשפחות מעבר. אנחנו בעיצומים כבר חודש וחצי, עד שהמשרד החליט לקצץ והמהלך נכפה עלינו".

במשרד הבריאות אמרו שבישיבה אתמול עלו הצעות רבות על מנת למנוע את השביתה, אך הצדדים לא הגיעו להסכמה. האחיות עובדות במתכונת חירום בלבד בכל מוסדות הבריאות. הן דורשות תוספת של 1,500 תקנים, תוספת שכר ועבודה במסגרת המיטות המותרת בכל מחלקה, ללא חריגה של הוספת מיטות למסדרונות.

ליצמן: "אנו לא בורחים מאחריות"

בכינוס בבית החולים שיבא בתל השומר, אמר ליצמן כי האחיות עושות עבודת קודש וכי הוא מודע לזכויות שלהן וחשוב שהן תקבלנה את המגיע להן. אך עם זאת, הוא אמר כי ההחלטה לשביתה מיותרת ואינה נכונה. לדבריו, המשא ומתן על שכרן וזכויותיהן לא צריך להתקיים תוך פגיעה בחולים. הוא קרא לאחיות לשבת למשא ומתן.


סגן שר הבריאות יעקב ליצמן בכינוס בבית החולים שיבא. צילום: משרד הבריאות

סגן השר התייחס גם למערכת הבחירות ואמר כי משום מה נושאי הבריאות נעלמו להם מסדר היום. "איפה כל אלה שדיברו על הבעיות במערכת ופתאום נעלמו? הכל פוליטיקה?", הוא תהה. "אנו לא בורחים מאחריות ונמשיך לעסוק בבריאות, גם בשיפור המצב הקיים וגם בהשקעה לעתיד", אמר.