יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן

דיווח ברמאללה: ישראל והפלסטינים על סף הסכם לצמצום משבר המסים

בכיר פלסטיני אמר לעיתון "אל-איאם" המקומי כי ההסכם יאפשר לרשות הפלסטינית לגבות ישירות את המסים על הדלקים, במקום ישראל, כדי לצמצם את המשבר הכלכלי ברשות
שמעון מיג'אן
23 ביולי 2019
10:06

משבר המסים בין ישראל לרשות הפלסטינית: בכיר פלסטיני אישר הבוקר (שלישי) בריאיון לעיתון "אל-איאם", היוצא לאור ברמאללה, כי ישראל והפלסטינים נמצאים על סף הסכם שייאפשר לרשות הפלסטינית לגבות ישירות את המסים על הדלקים, במקום ישראל. המטרה היא לצמצם את המשבר הכלכלי שבו שרויה הרשות כדי להקל על הפלסטינים.

כפי שנחשף בכאן חדשות בתחילת החודש, ישראל שוקלת לוותר לרשות הפלסטינית על 200 מיליון שקלים בחודש. מדובר בכספים שהיא גובה בעבור הרשות במסגרת מס הבלו על הדלקים שהרשות קונה מקבוצת בזן הישראלית ומוחזרים לקופת הרשות אחת לחודש וחצי, במהלך סיבובי, במסגרת התקזזות המס בין הצדדים. אלא שמזה חמישה חודשים, הרשות מסרבת לקבלם בשל הקיזוז הישראלי של משכורות המחבלים מהם. מה שהביא לתפיחת הגירעון התקציבי של הרשות ב-600 מיליון שקלים מדי חודש, שהגיע ל-3 מיליארד שקלים בסך הכל עד כה.

לצד זאת, קטר החלה להעביר לאחרונה לרשות הפלסטינית קרוב ל-50 מיליון דולר סיוע. מדובר במחצית המענק שקטר התחייבה להעביר לרשות – 25 מיליון דולר מתוך 50 בסך הכל – וכן פעימה ראשונה מתוך עשר על סך 21 מיליון דולר שהרשות נטלה כהלוואה מבנק בקטר. קטר איפשרה לרשות לקבל הלוואה מהבנק הקטרי בסך 250 מיליון דולר שאותה תקבל בעשר פעימות במשך עשרה חודשים. את המחצית השנייה של המענק הקטרי – עוד 25 מיליון דולר – הרשות צפויה לקבל בחודש וחצי הקרובים.