חפירות בית הכנסת הגדול בוילנה
צילום: יוחנן זליגמן, רשות העתיקות

כתובות בעברית התגלו בחפירות בית הכנסת הגדול בווילנה

הכתובת מ-1796 נמצאה בבית הכנסת שנשרף בשואה ונהרס על ידי הסובייטים. לפי החוקרים, הכתובות מצביעות על הקשר בין הקהילה בליטא לארץ ישראל
שרון עידן
23 ביולי 2019
10:03

בחפירות בית הכנסת הגדול בוילנה שבליטא נמצאו לראשונה כתובות בעברית, כך הודיעה היום (שלישי) רשות העתיקות. מדובר בבית כנסת שנשרף בשואה ונהרס על ידי הסובייטים ובארבע השנים האחרונות מתנהלות במקום חפירות מדי קיץ. לדברי החוקרים, ד"ר יוחנן (ג'ון) זליגמן מרשות העתיקות ויוסטינאס ראקאס מחברת החפירות הליטאית, הכתובות מצביעות על הקשר בין קהילת ליטא לארץ ישראל.


"הכתובת הגדולה והמשמעותית, מ-1796, משלבת ביטויים מספר בראשית ומספר תהילים. היא הייתה חלק משולחן אבן לקריאת התורה אשר ניצב על הבימה המפוארת של בית הכנסת בוילנה", פירטו החוקרים. "משולחן זה הקריאו את התורה במשך כ-200 שנה, עד לשריפת בית הכנסת ולחורבנו הסופי בידי הסובייטים, לפני 70 שנה".

החוקרים הוסיפו שמבירור ראשוני המשפחה התורמת הייתה מהמשפחות הרבניות המובילות בליטא בתחילת המאה ה-18. עם זאת, בשל היעדר שם המשפחה בכתובת, המידע אינו שלם והם מזמינים את הציבור למסור מידע על המשפחה בעמוד הפייסבוק של הפרויקט.


הכתובת שהתגלתה בבית הכנסת בוילנה (צילום: יוחנן זליגמן, רשות העתיקות)

לדברי מנהל רשות העתיקות ישראל חסון: "פרויקט חשיפת בית הכנסת העתיק בוילנה הינו חלק מתפישת 'מורשת ללא גבולות' של הרשות, במסגרתה נחפרים ומתועדים גם אתרים מחוץ לגבולות מדינת ישראל, אשר יש להם ערך מורשת משמעותי בתולדות העם היהודי. זאת, כחלק מהתפישה שהרשות הופקדה על ידי הציבור בישראל לשמש כ'תורנית השמירה' מטעמו על נכסי המורשת והתרבות".