ירון בלום
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

מתאם השבויים והנעדרים לכאן רשת ב: "לא יהיו תשלומים דומים לעסקת שליט"

ירון בלום התייחס למאמצי החזרת הנעדרים ואמר: "חמאס חי בלה לה לנד". הוא הוסיף שלא תהיה הסדרה עם חמאס בלי החזרת הנעדרים. לדבריו: התקבל קצה חוט בנוגע למצבם של אברה מנגיסטו והישאם א-סייד
בחצי היום
23 ביולי 2019
12:55

מתאם השבויים והנעדרים ירון בלום התייחס היום (שלישי) בכאן רשת ב למאמצים להחזרת השבויים המוחזקים ברצועת עזה ואמר שאין הפרדה בטיפול בין האזרחים לחיילים. בריאיון בלעדי לתוכנית "בחצי היום" אמר בלום לאסתי פרז כי "חמאס חי בלה לה לנד. סינוואר חושב שיהיו תשלומים דומים לעסקת שליט או פרומיל ממה שהיה". הוא הוסיף שהתקבל קצה חוט בנוגע למצבם של אברה מנגיסטו והישאם א-סייד.

"כשאנחנו מטפלים בסוגיית השבויים והנעדרים אין הפרדה בין אזרחים לחיילים, המחויבות של ישראל היא רבה מאוד", הסביר בלום. "יש פה צוות שפועל סביב השעון עם השב"כ, אגף המודיעין והמוסד. יש קצוות חוט שנתנו לנו אינדיקציה למצבם של האזרחים. יש פער בין תפיסת המציאות של חמאס, שהם אלה שאוחזים בשבויים והנעדרים, לבין מה שקורה".

הוא פירט על מאמצי המשא ומתן ואמר כי "מתנהלים צירי משא ומתן עם כמה מדינות בראשות מצרים. אנחנו מדברים עם החמאס באופן עקיף. זה ארגון טרור וככזה אנחנו לא מדברים איתו ישירות. לא תהיה הסדרה ממשית לעזה, אלא חמצן בלבד, ללא החזרת השבויים והנעדרים שלנו. המחויבות של ישראל בנושא היא עצומה".

בלום: "אנשים לא מבינים כמה ראש הממשלה מעורב בסוגייה הזאת"

בלום התייחס לפגישה הסוערות בשבוע שעבר של ראש הממשלה עם משפחות גולדין, שאול, מנגיסטו וא-סייד וטען שזו לא הייתה טעות לערוך אותה. לדבריו, "אנשים לא מבינים כמה ראש הממשלה מעורב בסוגייה הזאת. הכוונה הייתה טובה מאוד. היה פה רעיון שהובל על ידי ארצות הברית לקיים דיון במועצת הביטחון שבו יעלה הנושא ויצאו גינויים נגד חמאס, כדי להעביר מסר למדינות העולם. אני יכול להצטער על העניין הזה, הכוונה הייתה טובה".

לדבריו, "יש קשר שוטף עם כל המשפחות - לי, לראש המל"ל, לראש הממשלה ולהרבה מאוד אחרים. הם נפגשים עם המשפחות, אם זה על פי בקשתם, ואם זה פגישות יזומות. הפגישות הן ארוכות והן לא תמיד נעימות לנו כבעלי תפקידים, אבל אני חושב שהן חשובות. אני אומר שיש הרבה מאוד עשייה סביב הסוגייה הזאת, לא רק להיפגש עם המשפחות ולהרגיע אותם, אלא בעיקר עשייה מבצעית, אופרטיבית, סביב סוגיית השבויים והנעדרים בכלל".