בוריס ג'ונסון
צילום: קובי ריכטר, TPS

בוריס ג'ונסון התמנה לראש ממשלת בריטניה החדש

שר החוץ לשעבר גבר בקרב על ראשות המפלגה השמרנית ויחליף בתפקיד את תרזה מיי. בישראל מביעים שביעות רצון מהבחירה. השר כ"ץ ברך: "מזל טוב, מצפה לעבוד עם ג'ונסון"
עמיחי שטיין
23 ביולי 2019
13:58
עודכן ב 20:55

עידן חדש בבריטניה: בוריס ג'ונסון הוכרז היום (שלישי) כראש ממשלת בריטניה החדש במקומה של תרזה מיי, שהודיעה על התפטרותה. "מטרתנו היא  ליישם את הברקזיט, לאחד את המדינה ולהביס את ג'רמי קורבין", אמר היום. הוא ציין כי יביא לברקזיט עד ל-31 באוקטובר וכי יקים צוות מיוחד לשם כך בימים הקרובים.

ג'ונסון בן ה-55 קיבל 92,153 קולות, לעומת ג'רמי האנט שהסתפק ב-46,656. הוא כיהן כראש עיריית לונדון בשנים 2008 ל-2016 ולאחר מכן כשר החוץ בממשלתה של תרזה מיי. ביולי של השנה שעברה התפטר ג'ונסון על רקע חילוקי דעות עם מיי בעניין הסכם הפרישה של בריטניה מן האיחוד האירופי. מיי מצידה בירכה את ג'ונסון על ניצחונו: "עלינו לעבוד יחדיו על מנת להעביר את הברקזיט. תהיה לך את התמיכה המלאה שלי מהמושבים האחוריים".

ג'ונסון נבחר לראש ממשלת בריטניה: משדר מיוחד של "השעה הבינלאומית" בכאן רשת ב

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, בירך את ג'ונסון על היבחרו. "הוא יהיה נהדר", צייץ הנשיא האמריקני בטוויטר. בישראל מביעים שביעות רצון מבחירתו של ג'ונסון כראש הממשלה הבריטי ומקווים להמשיך את היחסים כמו עם ממשלת מיי. שר החוץ ישראל כ"ץ ברך ב"מזל טוב" את ג'ונסון בחשבון הטוויטר שלו וכתב כי הוא מצפה לעבוד איתו. יו"ר הסוכנות היהודית, יצחק הרצוג, הגדיר אותו כ"ידיד אמת של ישראל" ואמר: "אני בטוח שכראש ממשלת בריטניה הוא ימשיך לפעול במטרה לגרום לקהילה היהודית בממלכה להרגיש בטוחה ולטפח את הקשרים ההיסטוריים החשובים בין בריטניה וישראל".


עם זאת, לאורך כהונתו כשר חוץ היו כמה אירועים בהם צצו חילוקי דעות בין משרד החוץ הבריטי לישראל. כך למשל, במהלך מבצע צוק איתן עורר סערה כשאמר שישראל הגיבה בצורה "לא פרופרוציונית". אחר כך הוא הסביר: "לישראל יש זכות להגן על עצמה. אבל זה צריך להיות בפרופורציה".

גורם בסביבתו אמר בימים האחרונים לכאן חדשות כי "ג'ונסון ימשיך את הקשרים הטובים עם ישראל ואת שיתוף הפעולה הכלכלי בין המדינות". ג'ונסון כינה עצמו בעבר "ציוני" ואמר שישראל היא מדינה נהדרת שהוא אוהב. בשנות ה-80 הוא אף התנדב בקיבוץ כפר הנשיא שבגליל העליון.