אילוסטרציה
צילום: פלאש 90

"הייתי במצוקה וחשבתי להתאבד": כך מגייסים רכזים במצ"ח חיילים שישמשו "מקורות"

מתחקיר כאן חדשות עולה שהרכזים מאיימים על החיילים שיישלחו לכלא ושם יוכפש שמם, אם לא ישתפו פעולה. באחד המקרים, לחץ כזה שהופעל על חייל הביא להתאבדותו. צה"ל: "חקירה מקיפה מתנהלת"
כרמלה מנשה
23 ביולי 2019
14:57

רכזי מודיעין במשטרה הצבאית החוקרת (מצ"ח) מגייסים חיילים צעירים שישמשו "מקורות" תוך הפעלת לחצים, כך פורסם היום (שלישי) בתוכנית בחצי היום בכאן רשת ב. מתחקיר כאן חדשות עולה שהרכזים מאיימים על החיילים, מפחידים אותם ומאלצים אותם לשתף פעולה. בין השאר הם אומרים להם שיש בידיהם חומר מרשיע נגדם, ואם לא ישתפו פעולה - הם ילכו לכלא ושמם יוכפש. זאת למרות שבמקרים רבים לא קיים מידע כזה נגד החיילים. באחד מהמקרים הללו, הלחץ שהפעילו הוביל להתאבדותו של חייל.

החיילים סיפרו שהם חששו לסרב לרכזים בגלל האיומים, ולכן חתמו על ההסכם מבלי שהתייעצו עם איש. לטענתם, כאשר הרכז הטריד אותם בטלפונים באופן יום-יומי והם הרגישו "מלשינים". "הייתי במצוקה כל כך גדולה שחשבתי להתאבד", סיפר אחד מהם סיפר לכאן חדשות.

"חבורת ילדים בגילי מקבלים את הכוח לידיים וגורמים לילד שלא עשה כלום להתאבד"

"אחרי שחקרו אותי שעה וחצי, בן אדם נכנס ולקח אותי לחדר אחר", סיפר חייל אחר שנקרא לחקירה. "הוא אמר לי שהוא מהמודיעין ולא קשור למצ"ח, ושהוא יודע שאני לא אשם, אבל יש לי תיק. הוא אמר לי שאם אני רוצה שהתיק ייסגר, אז שאהיה משת"פ שלו. פחדתי על החיים שלי, לשבת שבע שנים בכלא, מהלחץ חתמתי. אבל לא הפללתי את חברים שלי ולא סיפרתי כלום. הוא רק לחץ עליי בהודעות במשך חודשיים. אני לא מאמין שבגלל חבורת ילדים בגיל שלי שמקבלים את הכוח לידיים, הם גורמים לילד חסר ישע שלא עשה כלום להתאבד ולסיים את חייו".

לפני כמה שבועות הודיע צה"ל כי הוא מתכוון להעמיד לדין שני רכזי מודיעין שניסו לגייס חייל צה"ל כמקור, ולמרות שהתרשמו ממצבו הנפשי הקשה, הם לא דיווחו על כך, ולבסוף הוא התאבד. מדובר בחייל מצטיין שלא היה לו רקע צבאי בעייתי או אישי שיכול היה לגרום לו לעשות זאת.


צה"ל: "חקיפה מקיפה מתנהלת"

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "יחידת מצ"ח משקיעה מאמץ רב למימוש ייעודה בתחום אכיפת החוק בצה"ל. כחלק ממאמץ זה מופעים במצ"ח מערכי חקירה ומודיעניים שונים. המועמדים לתפקיד רכז מודיעין וחקירות עוברים מיונים קפדניים ונדרשים לעמוד בדרישות קורס מקצועי הבוחן את התאמתם לתפקיד. עם סיום הכשרתם, פועלים רכזי המודיעין, תוך ליווי צמוד של מפקדים ומנחים מקצועיים ותוך מתן מענה נפשי שוטף. חשיבות תפקידם רבה וכוללת בין השאר איסוף מידע בדרכים מודיעיניות, סמויות וגלויות. כל זאת בהתאם לדין, שתכליתו לשמור על כבודם וזכויותיהם של חיילים הבאים עימם במדע".

עוד הוסיפו בדובר צה"ל כי "בעקבות מותו המצער של החייל, מתקיימת בצה"ל חקירה מקיפה. בעקבות ממצאי החקירה, זומנו לשימוע שני חיילים שנחקרו בקשר לפעולותיהם טרם מותו ובעניין אי דיווח על מצוקה שזיהו אצלו. היבטים אחרים הנוגעים לנסיבות מותו עדיין בחקירה".