אמיר אוחנה ואמי פלמור
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

אוחנה הדיח את מנכ"לית משרד המשפטים אמי פלמור

בהודעת משרד המשפטים נמסר כי פלמור פורשת מהתפקיד לאחר חמש שנים וחצי, אך צוין כי היא עושה זאת לבקשת שר המשפטים. "מודה לציפי לבני ואיילת שקד על ההזדמנות", אמרה פלמור
תמר אלמוג
23 ביולי 2019
15:13
עודכן ב 20:27

שר המשפטים אמיר אוחנה הדיח היום (שלישי) את מנכ"לית משרד המשפטים אמי פלמור. בהודעת המשרד נמסר כי פלמור פורשת מתפקידה בתום חמש שנים וחצי, אך צוין כי הדבר נעשה על פי בקשתו של אוחנה ובסיכום איתו. ועדת חריגים שבנציבות שירות המדינה, בראשות סגן הנציב, תבחן את בקשתו של השר אוחנה למנות מנכ"ל חדש למשרד. אתמול הגיש השר אוחנה לנציבות את בקשתו למנות לתפקיד את עו"ד אופיר כהן, שהיה מג"ד ומאנשי עמותת אנשי המילואים.

הירשמו לפוליטי-כאן, ערוץ הטלגרם של כאן חדשות לבחירות - כל העדכונים והפרשנויות

השר אוחנה אמר כי "אמי היא שליחת ציבור במובן המלא של המושג", והוסיף: "במהלך תקופתה היא הייתה אמונה על תהליכים רבים וחשובים, הן במשרד והן בצוותים בין-משרדיים, להם השלכות אורך ורוחב על פניה של החברה הישראלית כולה. אמי תרמה תרומה משמעותית לשירות הציבורי ולמשרד המשפטים, ועל כך אני מודה לה".


שלשום שיתף יאיר נתניהו פוסט בפייסבוק שהגדיר את פלמור "שמאלנית". "הידעתם שאיילת שקד מינתה אשת שמאל למנכ"לית משרד המשפטים, העוזרת לשעבר של זהבה גלאון, אמי פלמור. שתפו כי הפעם לא שורפים קולות ימין", נכתב.

פלמור: "נגעתי בנושאים רבים ורגישים, מודה לשר אוחנה על דבריו החמים"

פלמור, שכיהנה כמנכ"לית משרד המשפטים תחת השרה ציפי לבני והשרה איילת שקד, אמרה על פרישתה: "אני מבקשת להודות לשרות ציפי לבני ואיילת שקד על ההזדמנות, האמון והגיבוי שקיבלתי לנהל משרד מהחשובים והמשפיעים במדינה. אני מודה לשר אמיר אוחנה על דבריו החמים".

"אני נפרדת מהמשרד אחרי 23 שנים של עבודה מספקת, הן כפרקליטה פלילית, הן כמנהלת מחלקת החנינות, והן כמנהלת כללית", היא הוסיפה. "בשנים אלה נגעתי בנושאים רבים ורגישים, משפטיים, כלכליים וחברתיים. אני פורשת מהתפקיד מלאת סיפוק".

שרת המשפטים לשעבר ויו"ר הימין החדש איילת שקד שיגרה גם היא דברי פרידה: "אמי פלמור ניהלה את משרד המשפטים בתקופת כהונתי בצורה מקצועית ויעילה. במהלך כהונתי, ביצענו פעולות נרחבות לשיפור השירות לאזרח בכל מחלקות המשרד, לשילוב ולקידום אוכלוסיות מוחלשות, ולקידום המשרד כמשרד שמטרתו לקדם צדק והוגנות. אמי היא משרתת ציבור מסורה, מקצועית ומצוינת".

עו"ד איתמר בן גביר מעוצמה יהודית בירך את אוחנה על הצעד שעשה ואמר: "מברך את השר אמיר אוחנה על המהלך החשוב. על אף חילוקי הדעות שלי עימו בנושאים רבים, מדובר בצעד חשוב ואמיץ המעיד על רצון ונכונות להתחיל לשנות את מערכת המשפט. בכל מדינה נורמלית כשהשלטון מתחלף גם הפקידים הולכים הביתה. עם כל הכבוד לאמי פלמור ולפקידות הבכירה במשרד המשפטים, בצלאח א-דין צריכים להבין מה המשמעות של משילות. גם בשמאל הישראלי צריכים להפנים שגם הימין מושל - זו דמוקרטיה".

באופוזיציה כבר נשמעה ביקורת על המהלך של אוחנה. ממפלגת כחול לבן נמסר כי "הנזקים שגורם שר משפטים זמני בממשלת מעבר, הם חסרי פרופורציה. פלמור היא שליחת ציבור מוערכת שפעלה ללא לאות לטובת אזרחי ישראל ולשמירה על הדמוקרטיה וערכי החוק. הדחתה דווקא בעיתוי זה, מוכיחה עד כמה ציניים שליחיו של נתניהו".

גם חברי הכנסת ממרצ מיכל רוזין ואילן גילאון הגיבו. רוין אמרה כי "ההדחה של פלמור על ידי שר המשפטים הזמני אוחנה היא חריגה בוטה מסמכויות ממשלת המעבר. בייחוד כשמדובר בממשלת המעבר הארוכה בהיסטוריה. ההדחה מריחה רע מאוד, כאילו נועדה להבהיל כל עובד ציבור שלא מיישר קו עם רוח המפקד". גילאון הוסיף כי "ההדחה הזו מריחה כמו עוד צעד בניסיון הנואל של הימין בראשות החשוד בשוחד, מרמה והפרת אמונים להשתלט על מערכת המשפט כדי להפחיד אותה עד שתטה את הכף לטובתו. מקווה מאוד ששר המשפטים יחזור בו מהמעשה התמוה של הדחת אשת מקצוע מהמעלה הראשונה, כי לא את נתניהו הוא צריך לשרת בתפקידו, אלא את הציבור הישראלי".

אליהם הצטרפה התנועה לאיכות השלטון שמסרה: "למרות שהממשלה המכהנת כיום היא ממשלת מעבר, שיכרון הכוח של השר אוחנה ככל הנראה גרם לו לשכוח את העובדה שהוא למעשה שר משפטים זמני, ועל כן הוא מרשה לעצמו, כדרכו בקודש, לנסות לפגוע במערכת אכיפת החוק".

על רקע פיטוריה, ח״כ אחמד טיבי ואוסאמה סעדי מתע״ל פנו במכתב בהול ליועץ המשפטי לממשלה ולנציב שירות המדינה: להורות על ביטול החלטת שר המשפטים אוחנה ולא למנות מחליף. הם הוסיפו: "מדובר בממשלת מעבר ובתקופת בחירות, אין סמכות חוקית ומנדט לשר המשפטים להדיח מנכ״לים בממשלת מעבר ולמנות חדשים, גם אם מדובר במשרת אמון, מה גם שמדובר במנכ״לית מקצועית ממעלה ראשונה, מההחלטה נודף ריח של הדחה על רקע פוליטי, מדובר במחטף וקביעת עובדות מוגמרות לפני הבחירות. תמוה שהדבר הראשון שעשה השר מלבד התבטאות מסוכנת בעניין אי כיבוד פסקי דין המעשה הראשון הוא להדיח מנכ"לית מקצועית ביותר ויש לעצור מהלך זה לאלתר".