אמי פלמור, אמיר אוחנה ואביחי מנדלבליט
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

מנדלבליט אישר את הדחת מנכ"לית משרד המשפטים

פרסום ראשון: היועץ לא מצא סיבה להתערב במהלך, משום שהוגדר כפרישה לבקשת השר ולא כפיטורים, ומשום שמדובר בממשלת מעבר במצב מיוחד. הליכוד: "כל קשר בין החלטת אוחנה לבין פוסט שפורסם ברשת רק לפני יומיים זה לא יותר מעוד פייק ניוז"
תמר אלמוג
23 ביולי 2019
20:16
עודכן ב 20:26

על אף הביקורת החריפה על החלטת שר המשפטים אמיר אוחנה להדיח את מנכ"לית המשרד אמי פלמור, ודרישת התנועה לאיכות השלטון לבטל את ההדחה, הערב מתברר כי היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט עודכן בדבר ההדחה ואישר אותה. כך פורסם היום (שלישי) לראשונה בחדשות הערב בכאן 11.

הירשמו לפוליטי-כאן, ערוץ הטלגרם של כאן חדשות לבחירות - כל העדכונים והפרשנויות


מנדלבליט לא מצא סיבה להתערב ולמנוע את ההדחה של פלמור. היועץ המשפטי לממשלה לא מצא לנכון להתערב, משתי סיבות: התייחסות לממשלת המעבר כממשלת מעבר ארוכה שנמצאת במצב מיוחד; המהלך הוגדר כפרישה לבקשת השר ולא כפיטורים. כמו כן, השר אוחנה בירר לגבי מועמדים להחלפת פלמור בעבר, עוד בטרם הדחת המנכ"לית, אולם הם נפסלו על הסף בשל אי התאמה לתפקיד וחוסר ניסיון ניהולי.

מוקדם יותר הערב הגיב השר אוחנה לביקורת נגדו, ובהודעה מטעמו נמסר: "הנוהג המקובל הוא ששר ממנה מנכ"ל. זו משרת אמון - ההיפך הוא החריג. כך נראית משילות. בשבועות האחרונים שוחחתי עם אמי פלמור באשר לסיום תפקידה בהן הביעה נכונות והסכמה לסיום התפקיד. אין שחר לכל הספקולציות הפרועות בנוגע להחלטה, שהתקבלה על ידי, ועל ידי בלבד".

מנכ"לית משרד המשפטים היא חברה בוועדה לבחירת פרקליט המדינה. במערכת הפוליטית עלתה השערה כי הדחתה של פלמור נועדה להקל על שר המשפטים ועל ראש הממשלה בנימין נתניהו בהליך לבחירת מחליפו של שי ניצן.

מהליכוד נמסר כי "כמעט כל שר מחליף את מנכ״ל משרדו עם כניסתו לתפקיד - כך היה מאז ומעולם. זאת משילות בסיסית וזאת דמוקרטיה, ההיפך הוא היוצא מן הכלל. לשר משפטים משמאל היה לוקח שעתיים להחליף את מנכ״ל משרדו כדי להבטיח שמדיניותו תיושם. שר המשפטים אוחנה אמר שהחליט להחליף את מנכ״לית משרדו כבר לפני שבועות, כך שכל קשר בין החלטתו לבין פוסט שפורסם ברשת רק לפני יומיים זה לא יותר מעוד פייק ניוז".


שלשום שיתף יאיר נתניהו פוסט בפייסבוק שהגדיר את פלמור "שמאלנית". "הידעתם שאיילת שקד מינתה אשת שמאל למנכ"לית משרד המשפטים, העוזרת לשעבר של זהבה גלאון, אמי פלמור. שתפו כי הפעם לא שורפים קולות ימין", נכתב.