אחיות מפגינות
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

גורמים במו"מ עם האחיות: דרישת תוספת התקנים לא אפשרית

בהסתדרות האחיות דורשים תוספת של למעלה מאלף תקנים, אך גורמים במו"מ אומרים: לא ניתן לאשר תוספת כזו בזמן ממשלת מעבר וללא קיצוץ רוחבי בתקציב
ליאל קייזר וקטי דור
23 ביולי 2019
21:06

ברקע שביתת האחיות, במחאה על העומס במערכת הבריאות ובבתי החולים, גורמים במשא ומתן מול הסתדרות האחיות אומרים הערב (שלישי) לכאן חדשות, כי לא ניתן להיענות לדרישת ההסתדרות לתוספת תקנים.


בהסתדרות האחיות דורשים תוספת של למעלה מאלף תקנים של אחיות למערכת הבריאות. אותם גורמים אומרים כי לא ניתן לאשר תוספת כזו בזמן ממשלת מעבר, ובנוסף - מדובר בתוספת שתדרוש קיצוץ רוחבי בתקציב המדינה לאור הגירעון.

שביתת האחים והאחיות, במסגרתה העבודה מתקיימת רק במתכונת חירום, צפויה להימשך גם מחר. במשרד הבריאות מתכוונים לפנות לבית הדין לעבודה כדי להוציא צווי מניעה נגד העיצומים. כמו כן, היום התקיימו שיחות טלפון בין יו"ר הסתדרות האחיות לנציגי האוצר והבריאות, אך אלו נגמרו בכעס רב.


איריס אביטל, אחות בריאות הציבור ברמלה, הסבירה היום בריאיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בכאן רשת ב את המניעים לשביתה: "זה מהלך שממש נכפה עלינו - משרד הבריאות והאוצר הופכים אותנו לקבצניות בגלל כסף שמגיע לנו". לדבריה, "לנו, אחיות טיפות החלב, היו ב-2013 1,200 תקנים, היום יש רק 900, והאוכלוסייה רק גדלה. משרד הבריאות קבע שאישה אחרי לידה צריכה להגיע תוך שבועיים לטיפת חלב, אבל אין לנו תורים".

אביטל תיארה בריאיון את המצב בטיפות החלב כיום: "יש לנו חצי שעה לכל אישה, בה אנחנו צריכות לתשאל, לחסן, לעשות בדיקות התפתחות, לשאול אותה האם היא סובלת מדיכאון אחרי לידה, מה מצב התינוק, להדריך אותה. דברים קריטיים וחשובים. עם כל זה, הזמן לא השתנה. אין לנו תורים, איכות הטיפול נפגעת".

בכינוס בבית החולים שיבא בתל השומר, אמר היום סגן שר הבריאות ליצמן כי האחיות עושות עבודת קודש וכי הוא מודע לזכויות שלהן וחשוב שהן תקבלנה את המגיע להן. אך עם זאת, הוא אמר כי ההחלטה לשביתה מיותרת ואינה נכונה. לדבריו, המשא ומתן על שכרן וזכויותיהן לא צריך להתקיים תוך פגיעה בחולים. הוא קרא לאחיות לשבת למשא ומתן.