פעילי חמאס ברצועת עזה
צילום: אי-פי

דובר הזרוע הצבאית של חמאס: "יש הזדמנות לפתור את נושא השבויים"

אבו עוביידה התייחס לנושא בנאום ברצועת עזה, אמר כי ממשלת ישראל משקרת כבר חמש שנים, ורמז למצבם של השבויים: "הנהגת האויב אומרת שמדובר בגופות. אם זה נכון, מדוע לא מחזירים אותם?". את הדברים אמר עוביידה בתגובה להתייחסות בישראל לסוגיה
משה ברקוביץ'
23 ביולי 2019
22:17

דובר הזרוע הצבאית של חמאס, אבו עוביידה, התייחס הערב (שלישי) לנושא השבויים והנעדרים בנאום שנשא ברצועת עזה, ואמר: "יש הזדמנות לפתור את הסיפור - אם הכיבוש מוכן לשלם את המחיר. לא תהיה עוד הזדמנות".

עביידה הוסיף כי ישראל בורחת מתשלום המחיר בעבור השבויים, אמר שממשלת ישראל משקרת במשך חמש השנים האחרונות בכל הקשור לנושא ורמז למצבם של השבויים. "הנהגת האויב אומרת שמדובר בגופות", אמר דובר הזרוע הצבאית של ארגון הטרור. "אם זה נכון, מדוע לא מחזירים אותם? הם הרי יודעים שמחיר של גופות זול יותר.

"על ישראל לשלם את המחיר הטבעי כפי שהיה בעבר. יש את סוגיית רון ארד, לא נרצה שהסוגיה הזו תחזור על עצמה במצב שבו ישראל תאבד את ההזדמנות הזו".

דברי דובר הזרוע הצבאית של חמאס נאמרו בתגובה להתייחסות לסוגיה בישראל היום, ברקע ציון חמש שנים למבצע צוק איתן. ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בטקס האזכרה הממלכתי בהר הרצל כי "אנו מחויבים להחזיר הביתה את החיילים והאזרחים המוחזקים בידי חמאס ברצועה. הוכחנו שאנחנו עומדים במילתנו כשהחזרנו את זכריה באומל".

מוקדם יותר מתאם השבויים והנעדרים ירון בלום דיבר בנושא, בריאיון בלעדי לתוכנית בחצי היום בכאן רשת ב. "חמאס חי בלה לה לנד. סינוואר חושב שיהיו תשלומים דומים לעסקת שליט או פרומיל ממה שהיה", אמר בלום. "כשאנחנו מטפלים בסוגיית השבויים והנעדרים אין הפרדה בין אזרחים לחיילים, המחויבות של ישראל היא רבה מאוד. יש פה צוות שפועל סביב השעון עם השב"כ, אגף המודיעין והמוסד. יש קצוות חוט שנתנו לנו אינדיקציה למצבם של האזרחים. יש פער בין תפיסת המציאות של חמאס, שהם אלה שאוחזים בשבויים והנעדרים, לבין מה שקורה".

האזינו לריאיון המלא עם ירון בלום בכאן רשת ב

בלום פירט על מאמצי המשא ומתן ואמר כי "מתנהלים צירי משא ומתן עם כמה מדינות בראשות מצרים. אנחנו מדברים עם החמאס באופן עקיף. זה ארגון טרור וככזה אנחנו לא מדברים איתו ישירות. לא תהיה הסדרה ממשית לעזה, אלא חמצן בלבד, ללא החזרת השבויים והנעדרים שלנו. המחויבות של ישראל בנושא היא עצומה".

שמחה גולדין, אביו של קצין צה"ל סגן הדר גולדין, שגופתו מוחזקת ברצועת עזה, התייחס לריאיון עם בלום בטקס האזכרה הממלכתי: "ראש הממשלה שולח את מתאם השבויים לבצע דוברות. מתאם השבויים והנעדרים הפך את עצמו למתאם התקשורת של ראש הממשלה״.