אבי דיכטר
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

אבי דיכטר בתגובה לברק: התנצל על ההתנצלות

ראש השב"כ דאז על התנצלות ברק על מהומות אוקטובר 2000: "אני אומר לך, לולא נחישותם וגבורתם של הלוחמים היינו מוצאים עצמנו במציאות שבה היו נרצחים אלפי ישראלים"
זאב קם
24 ביולי 2019
14:53

יו"ר ועדת החוץ והביטחון וראש השב"כ לשעבר ח"כ אבי דיכטר התייחס היום (רביעי) להתנצלותו של אהוד ברק על מאורעות אוקטובר 2000 בכאן רשת ב, ואמר: "מה לעזאזל עומד לנגד עיניו של אהוד ברק כשהוא מתנצל בפני ח"כ עיסאווי פריג'? כראש השב''כ באותה אינתיפאדה ארורה, אני אומר לך אהוד ברק ולכם אזרחי ישראל – לולא נחישותם וגבורתם של הלוחמים, מאות ואפילו אלפי ישראלים היו נרצחים על הכבישים".

עוד אמר דיכטר: "באוקטובר 2000 הייתי ראש השב״כ, כאשר נתקלנו בתופעת 'הפזעה' בקרב ערבים ישראלים. במקום להשתמש במילה המכובסת 'מיון' של האנשים ברכבים שנעצרו בידי ההמון על כביש ואדי עארה, צריך לומר את האמת: זו הייתה ממש 'סלקציה', שבה מרגע שזיהו את נוסעי הרכב כיהודים, הם היו בסכנת מוות. יעידו על כך אנשי תקשורת שהוצאו מתוך לוע הארי, נכון יותר מתוך לועם של הכלבים, שאיימו לפגוע בהם. אלמלא לוחמי המשטרה שסיכנו חייהם כדי לחלצם מהתופת האנושית, גורלם היה נחרץ והם היו נשרפים חיים עם מכוניותיהם שהוצתו".

ראש השב"כ דאז מתאר את המציאות המזוויעה שהייתה בארץ: "לוחמיו של אהוד ברק בלמו את ההמון המוסת וצמא הדם שיצא למסע פרעות ביהודים וברכושם. מי שלא ראה את האלפים שיצאו מסח׳נין ומעראבה לעבר אזור התעשיה 'תראדיון' כשמטרתם הצתה וביזה של הרכוש ולאחר מכן הסתערות על ישובי גוש משגב, לא מבין באמת מול מה ובעיקר מול מי עמדו לוחמי המשטרה".

עוד אמר דיכטר: "באותם ימים, שני חיילי צה״ל שטעו בדרכם ונתפסו על ידי שוטרים פלסטינים, נלקחו לתחנת משטרה ברמאללה. רגע אחרי שהיו משוכנעים שעתה הם בטוחים, מצאו עצמם מותקפים בידי המון צמא דם, בתוך תחנת המשטרה, כששוטרים ואזרחים מבצעים בהם לינץ׳ מצולם, ואזרח טובל ידיו הטמאות בדמם הקדוש של החיילים המתים ומנופף לקהל בבחינת, המלאכה הושלמה".

בהמשך דרש ראש השב"כ לשעבר מברק התנצלות על ההתנצלות, ואמר: "למען השם אהוד, ממי ולמה הלכת להתנצל? בשביל לקושש כמה קולות ממפלגה שחברי כנסת שלה פעלו בשנה האחרונה להחלפת המנון התקווה בשירת האינטרנציונל, והצביעו נגד החוק לקיזוז משכורות מחבלים? בשביל הקולות שלהם התנערת מעשרות אלפי הלוחמים שבלמו את האינתיפאדה?! עדיין לא מאוחר, יש לך הזדמנות להתנצל על ההתנצלות האומללה וההתרפסות המבישה".