צופי הים

תופסים גלים: מה אתם יודעים על צופי הים?

תנועת הצופים העבריים בישראל מציינת השנה מאה שנים להיווסדה. זוהי תנועת הנוער הגדולה בישראל ולה 224 שבטים וקרוב למאה אלף חניכים. צופי הים היא שלוחה של הצופים - היחידה שעדיין פועלת מבין תנועות הנוער הימיות בארץ
יורי שניידר
25 באוגוסט 2019
12:55

תנועת הצופים העבריים בישראל מציינת השנה מאה שנים להיווסדה. זוהי תנועת הנוער הגדולה בישראל ולה 224 שבטים וקרוב למאה אלף חניכים. את הצופים רובנו מכירים, אבל מה אתם יודעים על צופי הים?

במהלך חודש יולי התקיים במפרץ עכו המחנה הימי המסורתי של צופי הים. מדובר בתנועת נוער ימית, היחידה שעדיין פועלת מבין תנועות הנוער הימיות בארץ. קיימים שבעה שבטים בתל אביב, ביפו, בבת-ים, בהרצליה, בנתניה, בחיפה ובמושבה כנרת ובהם בסך הכל יש כ-1,400 חניכים.

הצופים מעידים כי מטרתם להיות תנועה הנגישה לכולם ללא הבדלי דת גזע ומין. עלי בן ה-16 מיפו, מדריך  בתנועה הסביר: "כשמדברים, הדברים מסתדרים". בעניין הפעילות בתנועה המיוחדת הוסיף עלי כי "אנחנו לומדים לא להילחץ. זה מגבש אותנו".

גולת הכותרת של המחנה הימי היא קורס מפ"ס – הקורס הבכיר ביותר במחנה הימי. במהלך הקורס החניכים מפליגים על לוויתניות, סנוניות וקרוולים ועובדים יחד חוויות מיוחדות. מטרות הקורס הן: להכשיר את החניכים לפיקוד על מפרשים עד 12 מטר (רישיון 21), לפתח יכולת פיקוד ומנהיגות ולחנך את הילדים על פי ערכי הימאות.

במהלך הקורס החניכים מתאמנים בחתירה, מפרשנות, פיקוד על כלי שיט, מקרים ותגובות ועוד. באחד מימי הקורס המדריכים מעירים את החניכים בהפתעה קצת לפני אור ראשון, ומיד יוצאים לים בהפתעה וחותרים עד לחיפה וחזרה. בהמשך הקורס החניכים יוצאים להפלגה ארוכה לאורך כל חופי הארץ, הכוללת כניסה לכל אחת מהמעגנות והמרינות בארץ.