בנימין נתניהו
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בג"ץ דחה עתירה לחשיפת השיחות בין רה"מ למוזס

לפי השופטים, "טוהר ההליך השיפוטי וניהולו מחייבים זהירות רבה במתן פומבי לחומרים"
אמוץ שפירא
25 ביולי 2019
18:14

בג"ץ דחה היום (חמישי) את עתירת עורכי הדין שחר בן מאיר ויובל יועז שביקשו להורות ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, לפרסם לציבור את תמלילי השיחות שנערכו בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לבין מוציא לאור ידיעות אחרונות ארנון מוזס המהווים חלק מחומרי החקירה בפרשת תיק 2000.

בג"ץ מסר בהודעה: "בדין ציין היועץ המשפטי לממשלה כי השיקולים של מניעת פגיעה בחקירה והבטחת טוהר ההליך הפלילי עומדים בעינם כיום, כפי שעמדו ערב מתן פסק הדין בעתירה הקודמת. עד להחלטה סופית לעניין הגשת כתב אישום, ולעיתים גם לאחר מכן, קיימת עדיין אפשרות שיידרשו השלמות חקירה, וגם לאחר הגשת כתב האישום, טוהר ההליך השיפוטי וניהולו התקין מחייבים זהירות רבה במתן פומבי לחומרי חקירה. לכך יש להוסיף כי מהות החשדות, כמו גם לא מעט פרטים לעניין תוכן השיחות הנדונות, קיבלו פומבי במסגרת כתב החשדות, ואין לקבל כי העובדה שאנו מצויים ערב הבחירות לכנסת מחייבת את פרסום מלוא חומרי החקירה בנדון". 

מדובר בעתירה שנייה שהגישו שני עורכי הדין בעניין. לפני כשנה הם הגישו את העתירה הראשונה והיא נדחתה בין השאר משום שהיה זה בטרם הסתיימה החקירה. בעתירה הזו, השנייה שהם הגישו, לאחר שהסתיימה החקירה, הם טענו כי עכשיו יש שינוי נסיבות מהותי שמצדיק עתה את הפרסום. מנגד, טען היועץ המשפטי כי בטרם הגשת כתב אישום אין לאיש זכות לעיון בחומרי החקירה, ועדיין לא התקבלה החלטה סופית על העמדה לדין. הוא הוסיף כי גם בשלב הנוכחי פרסום התמלילים עלול לפגוע בהליך הפלילי אם יוחלט להגיש כתב אישום.